שמן שורש ג’ינג’ר בתור אחד ממשפרי הטעם הנפוצים ביותר בעולם, לא מפתיע כי יתרונותיו הבריאותיים של שורש הג’ינג’ר הינם מבין המרשימים הקיימים בעולם. שורש זה הינו רב-גוני וקל מאוד לשימוש ונמצא קשור למגוון מאוד רחב של תרומות לבריאות הגוף.

היתרונות הרבים שלו נובעים מתרכובות אנטיאוקסידנטיות רבות הנמצאות בו, וכמו כן, סדרה של תרכובות פנוליות טבעיות, בעלת פוטנציה גבוהה לטיפול במגוון של הפרעות גופניות. אם המילה פנול מרגישה זרה לכם, אתם מוזמנים לעיין במאמר מה זה בכלל פנול, ולהכיר עולם שלם של תרכובות מיוחדות בעלות תכונות מגוונות.

ככלל המזונות, גם לשורש הג’ינג’ר ערכים תזונתיים ידועים, ובמנה של 100 גרם ג’ינג’ר נוכל למצוא 80 קלוריות, 17.8 גרם פחמימות, 1.8 גרם חלבון, 0.7 גרם שומן, 2 גרם סיבים תזונתיים, ומגוון עשיר של מינרלים, מתכות וויטמינים כגון נחושת, ברזל, אשלגן, מגנזיום, מנגן, ויטמין C, ניאצין, פוספאט וויטמין B6.

מה שמייחד את תערובת השמן הינה תכולה גבוהה, של עד כ-90% ססקוויטרפנים, שהינם מולקולות אורגניות טבעיות ממשפחת הטרפנים, המתרחשות בצמחים וחרקים, ובעלות תכונות מיוחדות בתחום חיסוניות הגוף. תרכובות נוספות כגון התרכובת הפנולית ג’ינג’רול, אובחנו מבחינה קלינית והוצעו כחלק מהדיאטה על בסיס קבוע. נסתכל ביחד על התכונות של שמן הג’ינג’ר, ונבין למה החלטנו להכניס את שמן הג’ינג’ר כאחד מחמשת השמנים בתערובת השמנים EVOLUTION חמשת השמנים.

יתרונות שמן הג’ינג’ר

עזרה בתעוקות מערכת הנשימה – ההרכב הכימי של שמן הג’ינג’ר, עוזר להסיר ליחה המצטברת בגרון והריאות, וידוע כתרופה טבעית להתגברות על שפעות וצינונים, טיפול טבעי לשיעול, עזרה בהקלת תסמיני אסתמה, תרופה טבעית לברונכיטיס ועזרה בקוצר נשימה. בגלל האופי המכייח של שמן הג’ינג’ר, נוצר מצב של איתות מהשמן לגוף להגביר את כמות ההפרשות בדרכי הנשימה, ואלו עוזרים לשמן אזורים מגורים.

מספר מחקרים הראו כי שמן ג’ינג’ר יכול לשמש כתרופה טבעית עבור חולי אסתמה. ההתפרצות של אסתמה נחשבת כתגובה דלקתיתת, ולכן שמן הג’ינג’ר מסוגל להפחית את הנפיחות בריאות ועוזר בפתיחה של דרכי הנשימה.

הפחתה בדלקות – כפי שציינו, התכונות האנטי דלקתיות של שמן ג’ינג’ר נוגעות גם בתחומי דלקות אחרות. דלקת הינה התגובה הטבעית של המערכת החיסונית לחומרים זרים שיכולים לגרום נזק לגוף. במקרים של יתר פעילות, מערכת החיסון יכולה לתקוף גם תאים בריאים. אלה מקרים המתארים את מחלות דאבת השרירים ותסמונת המעי הדולף, כמו כן גם צליאק ותופעת המעי הרגיז. הוספה של מקורות מזון בעלי תכונות אנטי דלקתיות יכולה למנוע ולשפר את מצב הגוף בזמן דלקת.

החלק בשמן שורש הג’ינג’ר שאחראי על תכונות האנטי דלקתיות הינו אנזים (חלבון בעל תפקיד) שנקרא זינג’יבאיין. אנזים זה מספק הקלה בכאבים ועוזר לטפל בכאבי שרירים, מפרקים, מיגרנות ואף עובד כתרופה לכאבי ראש. השמן נחשב כבעל יכולת להוריד רמות של פרוסטגלנדינים (סוג של הורמון) בגוף, אשר מבוטאים בתהליכים שיוצרים את תחושת הכאב.

רמות גבוהות של אנטיאוקסידנטים – שורש הג’ינג’ר מכיל כמויות מאוד גבוהות של נוגדי חימצון. קבוצת התרכובות המגוונת הזאת, מסוגלות לפעילויות המונעות נזקים מתוצרי חימצון חומרים בגופנו. חומרים אלו הנקראים רדיקלים חופשיים יכולים לגרום לדלקות ובמקרים חמורים גם לסרטן.

ספרי מדע ומחקרים בתחום מצאו ששמן הג’ינג’ר מסוגל להפחית סמני דחק חמצני (עודף של תרכובות המכילות חמצן ופירוקן יוצר עודף של רדיקלים חופשיים) הקשורים בגילאים מבוגרים, ובפועל להוריד לאת הדחק. כשנעשה טיפול באמצעות שמן ג’ינג’ר, ניתן לראות ירידה בחימצון השומנים בגוף, ובכך השמן עוזר לגוף להילחם בנזק הנגרם מרדיקלים חופשיים.

מחקר נוסף הראה בעכברים שהוזנו בשורש ג’ינג’ר, נצפה פחות נזק לכלייה שנגרם מדחק חמצני של איסכמיה.

חקר הסרטן – קבוצת המחלות הקשות, סרטן, הן גורם המוות בין העיקריים בעולם ולכן הנושא מעסיק את מיטב החוקרים, למציאת תרופות שמלוות בכמות מינימלית של תופעות לוואי. גם שורש הג’ינג’ר נחקר בהקשר של סרטן.

מחקרים שעסקו בתרכובות השונות בשמן הג’ינג’ר, בדקו את הפעילויות האנטי סרטניות שלהם. פעילות זאת לרוב משוייכת להשפעות האנטיאוקסידנטיות של ג’ינג’רול וזרומבון, הנמצאים בתוך שמן הג’ינג’ר. לפי אחד המחקרים, תרכובות אלו הצליחו למנוע את החימצון של תאי סרטן ופעלו ביעילות להשתקת חלבון המעורב במקרים שונים של סרטן כגון, סרטן הלבלב, ריאות, כליה והעור.

 כמו כן, שמן שורש הג’ינג’ר דווח כמרסן צמיחה של גידולים בעור של עכברים, ובמיוחד כאשר ג’ינג’רול הושם בטיפולים. לכן, לחומרים אלו קיים פוטנציאל טיפולי למחלות סרטן.

שיפור תפקוד כבד – הנזק הנגרם לכבד עקב שתייה מרובה, גורם לכבד להיות שומני, ובמקרים חמורים נגרמת גם שחמת הכבד וסרטן. לפי אחד מירחוני המדע הקשורים בכימיה של המזון והחקלאות, ציינו כי לשמן הג’ינג’ר יכולת לתרום לשיפור בריאות הכבד.

במחקר מסויים שמן הג’ינג’ר הוחדר לעכברים בעלי כבד שומני אלכוהולי, בכל יום במשך ארבעה שבועות. מתוצאות הניסוי החוקרים הסיקו שלטיפול היו השפעות שעזרו להגן על הכבד. לאחר מתן אלכוהול לעכברים, כמויות המטאבוליטים (תוצרי מטאבוליזם) הרעילות עלו, אך לאחר מכן חזרו לרמות הנורמליות.

השפעות חיוביות נוספות של שמן הג’ינג’ר באות לידי ביטוי גם בתמיכה בעיכול והקלה בהפרעות עיכול, מרפא לזיהומים והפחתת דלקתיות, חיזוק מערכת הלב-ריאה, הפחתה בכאבים וכאבי מחזור, גורם מקל לחרדות ואפילו מעורר חשק מיני.

מגוון התכונות האלו, שמהוות רק את קצה הקרחון, שכנעו אותנו להכניס את שמן שורש הג’ינג’ר כאחד מחמשת השמנים ב-EVOLUTION חמשת השמנים. יחד עם השילוב של שמן זרעי המפ, צ’יה, רימון ושורש הכורכום, מספקים מטריית הגנה שיכולה להגביר את החיסוניות של הגוף. עדויות של משתמשים בתערובת מספרים כי השילוב בין חמשת השמנים, גורם לספיגה טובה יותר של כל אחד מהשמנים בגוף, כאשר הם מרגישים טוב יותר את השפעותיו הרפואיות של שמן הג’ינג’ר, וארבעת התרכובות הנוספות.

כאן ראוי לציין כי נטילה של כל תוסף מזון בכל צורה אשר היא, חייבת להיות מלווה בהוועצות עם רופא המשפחה.