שמן זרעי רימון – מלך נוגדי החמצון הטבעיים

שמן רימונים נוגד חמצון – פרי הרימון הינו פרי מוכר ואהוב על עם ישראל, הוא משמש אותנו בטקסים הדתיים של חג סוכות ומסמל פריון ועושר בתרבות הישראלית ובתרבויות נוספות באסיה, באזור הים הכספי והמזרח התיכון.
זרעי הרימון נצרכים על ידי בני אדם משנת 2500 (בקרוב) לפני הספירה. פרי הרימון גדל על עץ הרימון, שהוא עץ נשיר ממשפחת הרימוניים, שמוצאו באזור הים הכספי באיראן של ימינו, משם הופץ לכל ארצות אגן הים התיכון.
פרי הרימון, המכיל מאות גרעינים עסיסיים, נאכל ונסחר באופן נרחב מאז העת העתיקה, הודות לחיי המדף הארוכים שלו, לטעמו ולסגולות הרפואיות שיוחסו לו.
בעת החדשה פחתה צריכת הרימון בשל הקושי בקילופו ובפריטת גרעיניו, אולם מחקרים מאוחרים שביססו את ערכו הרפואי הביאו, החל מסוף המאה ה-20, לעלייה מחודשת בצריכתו ברחבי העולם, ולפיתוח מתקנים שונים המקלים על קטיפתו.

בכתבה זאת נתמקד באחת מיני סגולות רבות שלשמן הרימון, התכונה שלו והחומרים הפעילים שבו במניעת התחמצנות בגופנו.

נוגד חמצון הוא חומר כימי בעל יכולות חיזור גבוהות, המקטין את קצב תגובות החמצון של חומרים אחרים הנמצאים בסביבתו. חמצון היא תגובה כימית שבה אלקטרונים עוברים מחומר מסוים לחומר המחמצן. תגובות חמצון יכולות ליצור רדיקלים חופשיים, שמתחילים תגובות שרשרת שפוגעות בתאי הגוף. נוגדי החמצון בולמים את תגובות השרשרת האלה באמצעות הסרה של רדיקל חופשי הנמצא באמצע. הם עושים זאת על ידי חיזור של מחמצנים בסביבתם ובכך הם בעצם מתחמצנים בעצמם. תכונתם החשובה של נוגדי החמצון היא שבמצבם המחומצן הם יציבים יחסית ובכך הם לא גורמים נזק. על אף שתגובות חמצון הן הכרחיות לחיים, הן יכולות גם להזיק. לכן, לצמחים ולבעלי חיים יש מערכות מורכבות של נוגדי חמצון מסוגים שונים, למשל החלבון גלוטטיון, ויטמין C, ויטמין E, אנזימים כמו קטלאז, וסופראוקסיד. רמה נמוכה של נוגדי חמצון, או פעילות של מעכבי האנזימים של נוגדי החמצון, תפגע בתאים או תהרוס אותם ועלולה גם במקרים מסוימים להוביל לסרטן.

שמן רימונים נוגד חמצון – כפי שמוליך שם הכתבה, זרעי הרימון והשמן המופק מהם ניחנו בסגולת נוגדי חמצון ברמה מהגבוהות ביותר שניתן להיתקל בהם מממלכת הצומח. שמן זרעי הרימון הוא נוגד חמצון רב עוצמה אשר מתמודד בהצטיינות עם רדיקלים חופשיים. שמן זרעי הרימון בעל תכונות חיוניות בכל נוסחת אנטי אייג ‘ינג. בין השאר הוא גם מכיל כמויות גדולות של אומגה 5, אשר מסייע להפחית את הדלקות בגופנו ועוזר למנוע חמצון באזורים לא נחוצים בגופנו. נהוג למדוד את פעילות נוגדי החמצון של החומרים השונים במדד:

ORAC Oxygen Radical Absorption Capacity)) בתרגום: מדד היכולת לספוג רדיקליים מחמצנים.
מדד זה המבטא את היכולת של מזון מסוים, ללכוד את הרדיקלים החופשיים המחמצנים. ככל שהיכולת הזו גבוהה יותר, ערכו של המדד ORAC גדול יותר.
נוגדי החמצון שבשמן זרעי הרימון עוזרים בצמצום כמות הרדיקלים החופשיים המצויים בגופנו, לצד ויטמינים שונים כמו ויטמין E או ויטמין C משמשים כנוגדי חמצון בנוסף לתפקידים שונים שהם ממלאים בגופנו.
ישנו מדד לאיכות המזון הנקבע לפי תכולת נוגדי החמצון שבהם. ככל שערך המדד גבוה יותר, כך פריט המזון בריא יותר. ההמלצה היא על צריכה יומית של 3,000 – 5,000 יחידות ORAC.
בפרי רימון אחד ישנם כ4500 יחידות ORAC שהן בקירוב הכמות היומית המומלצת. כאשר מדובר בשמן של זרעי הרימון, כמות זאת גדלה ואף מוכפלת, תלוי בהתאם לאופן שבו נעשה המיצוי של אותם זרעי רימון, אך המסקנה המתקבלת היא שבצריכה של כמה טיפות שמן רימון אנו מעניקים לגופנו את ההגנה לו הוא זקוק כנגד רדיקליים חופשיים ושאר מחמצנים הרסניים בגופנו. 

קויי ההגנה של אנטיאוקיסדנטים שונים בגופנו:
*חומרים הקיימים בשמן הרימון נמצאו בכל אחד מטבעות ההגנה בציור.

שמן רימונים נוגד חמצון – רוב המידע שאספנו עבורכם מגיע ממחקרים עדכניים, מהשלוש השנים האחרונות, כאשר רק ביולי 2017, התפרסמו תוצאותיו של מחקר שמיפה את תוכנו של שמן זרעי הרימון. המחקר ביקש לבדוק את המאפיינים הפיסיוכימיים, התוכן הפנולי והרכב השמן של זרעי רימון ברמה הכימית.
המסקנה של המחקר, היא כי שמן המופק מזרעי רימון, נראה כמקור טוב של חומצות שומן חיוניות, תרכובות פנוליות, ופיטוסטרולז. יתר על כן, שמן זרעי הרימון מכיל אחוז גבוה של סטרולים, וכמות ניכרת של פנולים מה שהופך אותו לחיוני במונחים של תזונה ואספקה ​​חדשה, למטרות אכילה ותעשיית התרופות, עקב התוכן החיוני של שמן זרעי הרימון.

לסיכום נזכר בתוכן התזונתי המיוחד של שמן זרעי הרימון, בסגולותיו הרבות לבריאות גופנו, כאשר הבולטת מביניהם היא תכונתו למנוע חמצון וכך להגן טוב יותר על גופנו.
שמן זרעי הרימון מכיל חומרים רבים המשמשים את גופנו לשלל מטרות חיוניות וביניהם היכולת להדוף את תהליך החמצון הקורה בתאי גופנו.