יתרונותיו של שמן זרעי צ’יה – אנשים רבים מכירים את זרעי הצ’יה, כתוסף תזונה הנחשב לדגן העל ואת ההשפעות החיוביות של הזרעים על בריאות הגוף, חיצונית ופנימית כאחת! שאלנו את עצמו, מהן ההשפעות של השמן המופק מזרעי הצ’יה? אם לא ידעתם, מקור המילה צ’יה הוא מהמילה צ’יאן בשפה האצטקית שמשמעותה היא שמן, רמז עבה לתכונות הטיפוליות של הזרעים.

הידעת? שמן צ’יה מכיל כבין 25 ל-40% שומנים, כאשר כ-60% מתכולת השומנים הינם חומצות שומן פולי בלתי רוויות וחיוניות מסוג אומגה 3. כידוע, לחומצות שומן אומגה 3 יתרונות רבים, עליהן נעבור כעת. למקרה שהתבלבלתם עם המינוחים חומצות שומן, רוויות וכדומה, אתם מוזמנים להביט במאמר חומצות שומן ואנחנו, כדי לקבל תמונה יותר מסודרת של כל הנושא.

אומגה 3 שמן זרעי צ’יה

 • מפחית רמות סיכון למחלות לב – רופאים רבים וחוקרי תזונה הבחינו כי אוכלוסיות שצורכות דגים, פחות נוטות לפתח מחלות לב באופן כללי. התרכובת בנמצאה אחראית לכך היו חומצות שומן אומגה 3. חומצות שומן אלו נוטות להוריד רמות טריגליצירידים (שומנים) בדם, להפחית לחץ דם באנשים הסובלים מלחץ דם גבוה, להגביר רמות ייצור של HDL (“כולסטרול טוב”) ולמנוע הווצרות קרישים, המתרחשת מהצמדות של תאי דם אחד אל השני.
  עבור אנשים מסויימים, חומצת השומן אומגה 3 מסוגלת להוריד את רמות ה-LDL (“כולסטרול רע”) בדם, וכאשר כל ההשפעות נסכמות ביחד, נוצרת מערכת הגנה ייחודית למערכת הדם והלב שמונעת התפתחות של מחלות לב.
 • עזרה במחלות אוטואימוניות – במגוון הרחב של מחלות מסוג זה, תאי המערכת החיסונית בגוף מזהים חלק מתאי הגוף כזרים ומתקיפים אותם. דוגמא לכך היא סוכרת הנעורים, בה המערכת החיסונית תוקפת את התאים המייצרים אינסולין בלבלב.
  אומגה 3 נמצאה כעוזרת למתן את ההשפעות של מחלות מסוג זה, במיוחד מגיל צעיר. מחקרים רבים הראו כי צריכה של אומגה 3 בשנים המוקדמות של החיים, מקושרות לסיכון נמוך לחלות במגוון של מחלות אוטואימוניות כולל סוכרת נעורים וטרשת נפוצה במבוגרים. מחקרים נוספים הראו כי לאומגה 3 פוטנציאל במלחמה בזאבת, מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית וכאבי פרקים.
 • זיכרון ואלצהיימר – חלק מתהליך ההתבגרות, כולל ירידה באיכות הזיכרון ובמקרים קשים אף לאלצהיימר. קיימים מחקרים שהראו כי צריכה גבוהה של אומגה 3, מקושרת למיתון בהתדרדרות מנטלית הקשורה בגיל מבוגר ועשויה אף למנוע את ההתפחות של מחלת האלצהיימר.
  מחקר נוסף בנושא, חשף כי אנשים הצורך יותר דגים שומניים, הינם בעלי כמות גדולה יותר של תאים אפורים במוח. רקמת תאים זאת, אחראית על עיבוד המידע העובר בו, זכרונות ורגשות.

למקצת היתרונות המצויינים פה, נוספו מחקרים המעידים על עזרה בטיפול בדכאון, חרדה ומספר הפרעות נפשיות, שיפור בריאות העין, בריאות המוח בלידה וחיים מוקדמים, טיפול בקשב וריכוז, עזרה בהשמנה, דלקות, מניעת אסטמה בילדים, הפחחת שומן בכבד ואפילו פוטנציאל למלחמה בסרטן.

בנוסף ליתרונות המופלאים האלו, מתקיים יחס אידיאלי של 3:1 חומצות שומן אומגה 6 לאומגה 3, אשר מקנה לגוף יכולות חיסוניות מוגברות, כאשר הן נצרכות בתפריט היומי הקבוע. השילוב הזה, היה אחד היתרונות ששבה את תשומת ליבנו כאשר פיתחנו את תערובת השמנים EVOLUTION. ראינו את היחס הזה מתלווה גם ליתרונות של שמן זרעי ההמפ, והחלטנו בלב שלם כי שמן זרעי צ’יה חייב להיות חלק אחד מתוך חמשת השמנים המובילים, ובכך הכנו סדרת אומגות מנצחות. –    שמן זרעי צ’יה

אבל לא די ביתרונות האומגה 3, בכדי להמחיש את כלל היתרונות של שמן זרעי הצ’יה, שכן בתוך הזרעים האלו מתחבאים עוד יתרונות מעולים נוספים.

יתרונות זרעי צ’יה

 • עושר במינרלים ומתכות – זרעי הצ’יה מכילים מגוון רחב של מינרלים ומתכות כגון נחושת, אבץ, ברזל ועוד תרכובות המועילות לבריאות השיער ומערכות הגוף, כאשר התכולה הגבוהה שבזרעים מספקת מקור מצויין לחומרים אלו.
 • רמות סוכר בדם – זרעי צ’יה נחשבים כבעלי פוטנציאל לטיפול טבעי בסוכרת מסוג 2. תרכובת הזרעים מפחיתה את התנגדות האינסולין ואת הרמות הגבוהות של אינסולין בדם. השילוב המיוחד של סיבים מסיסים ובלתי מסיסים במים, מאיטים את הקצב בו פחמימות מרוכבות מתפרקות בגוף ונטמעות, ובכך, מואטת הפיכת הפחמימות לסוכר ונוצר איזון של רמות הסוכר.
 • חידוש השריר – חומצות השומן החיוניות שבזרעי הצ’יה מזרזים את המטאבוליזם (חילוף החומרים), ומעודדות גדילה של מסת שרירים פחותה בשומן. החלבון שבזרעים מכיל חומצות אמינו (מולקולות שהן אבני הבניין בחלבונים) מאוזנות שעוזרות לשמור על השריר רזה.
 • אנטיאוקסידנטים – זרעי הצ’יה הינם מעולה לאנטיאוקסידנטים (נוגדי חימצון). בין התרכובות המובילות בזרעים הינן חומצה כרומוגנטית, קוורצטין, חומצה קפאית, מיריצטין ופלאבנולים. תכולת האנטיאוקסידנטית הגבוהה, אשר בין היתר מונעת את ריקבון הזרעים, מונעת את הנזק של רדיקלים חופשיים בגוף. רדיקלים אלו יכולים לגרום למגוון תחלואות החל מדלקות ועד להפתחות של מחלת הסרטן.
 • בריאות העצם  – מנה בודדת של זרעי צ’יה מהווה כ-18% מהתצרוכת היומית המומלצת של סידן. יתרון משמעותי זה עוזר לשמור על בריאות העצמות ומונע מחלות הקשורות אליהן. בנוסף, בזרעים קיים המינרל בור, אשר עוזר לספיגה של סידן בגוף.

 כמובן שלא מנינו את מלוא מגוון היתרונות המופלאים של צ’יה, מכיוון וצצים בכל עת מחקרים נוספים התומכים, מחזקים ואף מגלים השפעות חדשות של הזרעים. שמן צ’יה תפס מקום של כבוד בתערובת חמשת השמנים EVOLUTION, לצד שמני זרעי ההמפ, זרעי הרימון, שורש הג’ינגר ושורש הכורכום.

אנשים שהתנסו ב-EVOLUTION, מיהרו לתת עדויות ואמרו כי אם לפני כן הם נטלו את השמנים זה לצד זה, או בשילובים כאלו ואחרים, הם גילו כי תערובת השמנים עוזרת להם להעצים ולהגביר את ההשפעות החיוביות של כל אחד ואחד מהשמנים, כאשר שמן זרעי ההמפ עוזר להביא את התכונות החזקות של שמן זרעי הצ’יה לכלל מערכות הגוף.

יש לציין, כי בנטילה של כל תוסף תזונה, בהינתן כשמן או כל צורה אחרת, יש להיוועץ עם רופא המשפחה.