רדיולה – שורש הזהב וסגולותיו הרפואיות
סגולות הרדיולה- בכתבה זאת נבקש לחשוף בפניכם צמח שאולי לא כולכם הכרתם, צמח הרדיולה. רודיולה רוזה (שורש הזהב בדרך כלל, הוא צמח פורח רב שנתי ממשפחת Crassulaceae.

היא גדלה באופן טבעי באזורים הארקטיים הפראיים של אירופה (כולל בריטניה), אסיה וצפון אמריקה. למרות שצמח זה כבר זמן רב בשימוש ברפואה המסורתית עבור מספר הפרעות, בעיקר בטיפול בחרדה ודיכאון, מראים את הפוטנציאל הגלום בצמח ואת התזונה החיונית שהוא יכול לספק לנו. צמח הרדיולה צומח לגובה של בין 5 ל 40 ס”מ, הינו צמח בשרני, ויש לו כמה גבעולים.
עלי הכותרת שלו הם בצבע צהוב ירקרק ולפעמים נוטה לאדום. פריחת הרדיולה קוראת בקיץ. השורשים של צמח הרדיולה נחשבים לאדפטוגנים, כלומר אדפטוגנים הם הינם צמחים, הידועים ביכולותיהם להגביר את יכולת עמידותו של הגוף להתמודד עם מצבים שונים, כגון סטרס, מחלה, פעילות גופנית, תשישות וכדומה ולהפחית את ההשפעות השליליות של אותם אירועים.
המונח הוטבע על ידי פרופסור ברקמן (Brekhman), שקבע כי אדפטוגן הינו תרופה לא מעוררת, המגבירה את הביצועים והעמידות שלנו, על ידי הסתגלות הגוף לתנאים לא טובים. ובקיצור הם עוזרים לגוף להסתגל ללחץ כאשר נצרך.
השורש שלה מכיל יותר מ 140 מרכיבים פעילים, שני החזקים שבהם הם rosavin ו salidroside. רוזאבין וסלידרוסיד.
אנשים ברוסיה ובמדינות סקנדינביה השתמשו ברודיולה לטיפול בחרדה, עייפות ודיכאון במשך מאות שנים ופרקטיקה זאת תועדה במספר כתבים עתיקים.

סגולות הרדיולה – כיום, בצמח הרדיולה נעשה שימוש נרחב כתוסף תזונתי על היתרונות הבריאותיים הרבים שלו.

להלן 7 יתרונות מדעיים מבוססי מדע של רדיולה:

1)רדיולה מפיגה לחץ נפשי – ברפואה מסורתית באזורים הצפוניים של אסיה ואירופה ידוע צמח הרדיולה כחומר מרפא טבעי, אשר מגביר את התנגדות הגוף שלנו ללחץ בדרכים לא ספציפיות.
מספר מחקרים מדעיים מצאו בעזרת סדרה של ניסויים קליניים שלצמח הרדיולה סגולה מהממת בהורדת הלחץ הנפשי . מחקר אחד בחן את ההשפעות של תמצית רדיולה על 101 אנשים עם מתח נפשי הקשור לעבודה. המשתתפים קיבלו 400 מ”ג תמצית רדיולה ליום במשך ארבעה שבועות.
צוות המחקר מצא שיפורים משמעותיים בסימפטומים של לחץ, כגון עייפות וחרדה, לאחר שלושה ימים בלבד. שיפורים אלה נמשכו לאורך כל המחקר.
צמח הרדיולה גם הוכח כמסוגל לשפר את הסימפטומים של שחיקה, אשר יכולים להתרחש עקב מתח נפשי כרוני.
מה עוד, במחקר שנערך בקרב 118 אנשים עם שחיקה הקשורה ללחץ, תמצית צמח הרדיולה שיפרה מצבים רבים בקרב הנבדקים, כולל מתח ודיכאון.

2)רדיולה נגד עייפת כרונית- מחקרים רבים מצביעים על העובדה שלרדיולה סגולה משמעותית בהקלה על עייפות כרונית. מחקר בן ארבעה שבועות שבדק כ -60 אנשים עם עייפות הקשורה ללחץ שמשפיע לרעה על איכות החיים ומביר את התסמינים של עייפות, דיכאון ותשומת לב. המשתתפים קיבלו 576 מ”ג של רודיולה או גלולה פלסבו מדי יום. המחקר מצא כי לרדיולה הייתה השפעה חיובית על רמות העייפות ותשומת הלב, לעומת פלצבו בקרב כל משתתפי המחקר.
במחקר דומה, 100 אנשים עם סימפטומים של עייפות כרונית קיבלו 400 מ”ג רודיולה בכל יום במשך שמונה שבועות. המשתתפים חוו שיפורים משמעותיים בסימפטומים של לחץ, עייפות, איכות חיים, מצב רוח וריכוז. שיפורים אלו נצפו לאחר שבוע טיפול בלבד והמשיכו להשתפר במהלך השבוע האחרון של המחקר.

אכן התכונות של הרדיולה מסווגות אותו כצמח מוצלח לטיפול בעייפות כרונית.

3)רודיולה נגד דיכאון – דיכאון היא מחלה נפוצה אך רצינית שמשפיעה לרעה על האופן שבו אתם חשים ומתנהגים.

דיכאון עלול להתרחש כאשר כימיקלים במוח שלנו אינם מצליחים להיות מאוזנים. אנשי מקצוע בתחום הבריאות בדרך כלל רושמים תרופות נוגדות דיכאון כדי לתקן את חוסר האיזון הכימי הזה.
במחקר בן שישה שבועות שנעשה על האפקטיביות של רודיולה על תסמינים של דיכאון, 89 אנשים עם דיכאון קל או מתון הוקצו אקראית לקבל או 340 מ”ג או 680 מ”ג של תמצית רודיולה או כדור פלצבו יומי.
שתי הקבוצות שקיבלו תמצית רודיולה, חוו שיפורים משמעותיים בדיכאון הכללי, נדודי שינה ויציבות רגשית, ואילו קבוצת הפלצבו לא הראתה שיפור. מעניין לציין שרק הקבוצה שקיבלה את המינון הגדול יותר הראתה שיפור בהערכה העצמית.
מחקר נוסף השווה את ההשפעות של רודיולה לסרטרלין נוגד הדיכאון הנפוץ, שנמכר תחת השם Zoloft. במחקר אקראי שהוקצה 57 אנשים מאובחנים עם דיכאון קיבלו רודוליה וסרטרלין , או כדור פלצבו במשך 12 שבועות. המחקר מצא שההשפעה החיובית של הכדור סרטרלין הייתה קצת גדולה יותר אך תמצית הרודיולה לא גרמה לתופעות הלוואי הלא נעימות המתלוות לכדור, כגון: עייפות, איבוד חשק מיני ועוד.

4)רודיולה משפרת את תפקוד המוח – פעילות גופנית נכונה, תזונה נכונה ושינה טובה בלילה הן דרכים לשמור על המוח שלנו חזק . כמה מזונות ותוספי תזונה גם יכולים לעזור לתפקוד המוח שלנו ביניהם תמציות של צמח הרודיליה.
מחקר אחד בדק את השפעותיו על עייפות נפשית על 56 רופאים שעבדו במשמרות לילה. הרופאים חולקו באופן אקראי לקבוצות שקיבלו 170 מ”ג של רודיולה או גלולת פלסבו ליום למשך שבועיים. תמצית הרודיולה הפחיתה את העייפות הנפשית והובילה לביצועים משופרים במשימות הקשורות לעבודה ב -20%, אצל הרופאים שנטלו תמצית רודיולה בהשוואה לקבוצה שלקחה פלצבו.

מחקר נוסף בדק את ההשפעות של תמצית צמח הרודיולה בקרב טירונים בצבא ארה”ב ובהשפעה של הצמח על ביצוע חובות הלילה. הצוערים צרכו 370 מ”ג או 555 מ”ג של רודיולה, או אחד משני כדורי פלצבו מדי יום במשך חמישה ימים. שתי המינונים נמצאו כמשפרים את יכולתם של הצוערים לעבודה נפשית, בהשוואה לפלצבו.
במחקר אחר, תלמידים חוו עייפות נפשית מופחתת באופן משמעותי, דפוסי שינה משופרים ומוטיבציה מוגברת ללמוד לאחר נטילת תוספי רודיולה במשך 20 ימים. ציוני הבחינה שלהם היו גם גבוהים ב -8% מאלה בקבוצת הפלסבו.

5)רודיולה לשיפור הכושר הגופני – מבחנים ומחקרים שנערכו בנושא מצאו שתמצית של צמח הרודיולה משפרת את הנתונים של אצנים, מרימי משקולות ושחיינים. תמצית הרודיולה מכילה סיבים רבים, החיוניים לבריאות גופנו וכאלה שמשפרים את בריאותנו ואת היכולות הפיסיות שלנו. היכולת של הרודיולה לשפר את חילוף החומרים בגוף והקלה על לחץ נפשי, שניהם פועלים ביחד על מנת למנף את היכולות הפיזיות שלנו אל הסף.

6)רודיולה נגד סוכרת- סוכרת היא מחלה המתרחשת כאשר הגוף שלנו מאבד מהיכולת לייצר או להגיב על אינסולין, וכתוצאה מכך מתקבלות רמות גבוהות של סוכר בדם.
אנשים עם סוכרת בדרך כלל משתמשים בזריקות אינסולין.

מעניין לציין, שמחקר בבעלי חיים מציע שרודיולה עשויה לעזור לשפר את השליטה במחלת הסוכרת דרך שליטה ברמות הסוכר בדם. למעשה, רודוליה הוכחה כמסוגלת להוריד את רמת הסוכר בדם בחולי סוכרת על ידי הגדלת מספר מובילי  הגלוקוז בדם. אלה מובילים אשר מסוגלים להוריד את רמת הסוכר בדם על ידי הובלת גלוקוז אל התאים בגופנו.
אם יש לך סוכרת רוצה לקחת תוספי רודיולה, הקפד לדבר עם הדיאטנית שלך או עם הרופא המשפחתי שלכם.

7)רודיולה נד סרטן – צמח הרודיולה יכול להיות בעל תכונות אנטי סרטניות. סלידרוסייד, אחד מהחומרים הפעילים בצמח הרודיולה נמצא בשנים האחרונות תחת חקירה קפדנית של מכוני מחקר שונים בעולם, בשל תכונותיו האנטי סרטניות. בדיקות מעבדה הראו כי תמצית רודיולה מעכבת את התפתחותם של תאי סרטן בשלפוחית ​​השתן, המעי הגס, השד והכבד.
כתוצאה מכך, חוקרים הציעו כי רודיולה עשויה להיות שימושית בטיפול של סוגים רבים של סרטן.


סגולות הרדיולה- לסיכום ניתן לראות שלצמח הרודיולה סגולות רפואיות רבות, מהיכולת להוריד מתח נפשי, להורדת רמות הסוכר בדם ואפילו מלחמה בסרטן. המחקר שמגבה את הסגולות של הרודיולה עדיי בחיתוליו, אך ישנם מספיק מאמרים במיוחד מהעשור האחרון. הקהילה המדעית שמה את הצמח תחת זכוכית מגדלת וחוקרת אותו באופן אינטנסיבי.
בכתבות הבאות ננסה להיכנס לגוב האריות של הסגולות של הרודיולה במלחמה נגד הסרטן.