ציפורן, התבלין וסגולותיו הרפואיות ממחלות לב לבעיות סוכר
ציפורן וסגולותיו הרפואיות- כולנו מכירים את התבלין ציפורן, בעיקר מהמטבח שם הוא משמש אותנו להכנת תבשילים רבים.
הפעם אנחנו רוצים לדבר על התבלין ציפורן מנקודת מבט על סגולותיו הרפואיות, אנו מבקשים לדעת מה הן המחלות אם בכלל, בהן יכול ציפורן לטפל.
הסקירה הנוכחית בוחנת את הפוטנציאל התזונתי, הפיטוכימי והפרמקולוגי כמו גם שימושים מגוונים של התבלין ציפורן. ציפורן הוא צמח מרפא מסורתי עם תרכובות ביולוגיות, חיוניות הנמצאות בכל חלקי הצמח. התרכובות הביו-אקטיביות העיקריות הנמצאות בחלק הנאכל הן: מיצריטין, חומצה אוקסלית, חומצה גאלית, אוריאטנול,  פייטוסטרול,פלבנואידים, קרוטנואידים ופוליפנולים, כמו גם חומרים נוספים כמו מינרלים, המספקים יתרונות בריאותיים רבים. היתרונות הפוטנציאליים של תרכובות ביו-אקטיביות אלו הן למנוע / להפחית את ההפרעות המטבוליות ומחלות שונות. ההשפעות המגנות והבריאותיות והמאפיינים התפקודיים של הצמח הוכחו על ידי מחקרים שונים במבחנה ובבדיקות קליניות. לכל חלקי הצמח יש יתרונות בריאותיים טובים כמו : היפוגליקמיה, אנטי-דלקתיים, אנטיאנמיים, אנטיבקטריאליים, נוגדי חמצון, אנטי-הלרגיים, היפופרוטטיביים, היפוליפידים ותכונות אנטי-ספירטיות. שמן המופק מהצמח נחשב לבעל הערכים הכי גבוהים מכל הדרכים בהן ניתן לצרוך אותו.

ציפורן וסגולותיו הרפואיות- כעת לאחר שהבנו שאכן, תבלין הציפורן מכיל המון חומרים חיוניים לבריאותינו, נפנה לסקור איך אנו יכולים לעזור לגופנו לטפל במחלות באמצעות הצמח הזה.
ישנם מספר לא מבוטל של מחקרים משמונת השנים האחרונות שהתמקדו בבחינת הסגולות הרפואיות של צמח זה למספר טיפולים שונים. ביניהם מתבלטים המחקרים הנוגעים לסגולות התבלין בטיפול במחלות לב ובעיות של לחץ דם ורמות סוכר גבוהות.
מחקרים עדכניים מסמנים את הערכים הגבוהים של ויטמין K, C, מגנזיום וסיבים רבים הנמצאים בכל גרם של הצמח.
בנוסף מחקר מסוים משנת 2017 הצליח להוכיח שהחומרים הפעילים בציפורן, מסוגלים לעצור את הגדילה של תאים סרטניים ואפילו מסוגלים לגרום למוות מתוכנן אצל תאים סרטניים. המחקר מצא שלחומרים הפעילים בציפורן, היכולת לחדור את הממבראנה (הגבול) של תאים סרטניים ולחדור לגרעין שלהם שם הם גורמים למספר תגובות שרשרת המובילות למוות של התא הסרטני.
בנוסף לתאים סרטניים, ציפורן מגלם את אותה התנהגות של חדירת הממבראנה בתאים שהם חלק ממערכת הדם ובלב. רק שבהם תכלית החדירה היא לחזק את התפקוד של אותם תאים דרך חיזוק המיטוכונדריה שלהם (מפעלי האנרגיה שנמצאים בכל תא בגופנו).

ציפורן וסגולותיו הרפואיות- מחקרים מדעיים הוכיחו כילצמח הציפורן יש תכונות מיקרוביאליות, כלומר הם יכולים לעזור לעצור את הצמיחה של מיקרואורגניזמים כמו חיידקים.
מחקר אחד הראה כי שמן אתרי של ציפורן היה יעיל בהריגת שלושה סוגים נפוצים של חיידקים, כולל E. coli, זן של חיידקים שיכולים לגרום להתכווצויות, שלשולים, עייפות ואפילו מוות ואחראי למותם של אנשים רבים בעיקר עקב הרעלות מזון, אז בפעם הבאה שתחטפו הרעלת מזון, תזכרו שקצת ציפורן יכול לתת לגוף שלכם את הדחיפה שהוא צריך על מנת להפטר מהחיידקים הלא רצויים. יתר על כן, תכונות אנטיבקטריאליות של ציפורן יכולות אפילו לעזור לקדם את בריאות הפה.
במחקר אחד נבחנו, התרכובות המופקות מציפורן שנמצאו כמסוגלות לעצור את הצמיחה של שני סוגים של חיידקים התורמים למחלות חניכיים.
מחקר אחר שהתפרסם בשנת 2017 ונערך בהסכמתם של 40 אנשים, בדק את ההשפעות של מי פה צמחים המורכב מציפורן. לאחר שימוש בשטיפת הפה במשך 21 ימים, הם הראו שיפורים בבריאות החניכיים, כמו גם בכמות הפלאק והחיידקים בפה.
המחקר קבע שבשילוב עם הברשה קבוע, ההשפעות האנטיבקטריאליות של הציפורן מועילות מאוד לבריאות הפה שלנו.

מחקרים מראים כי התרכובות שנמצאו ציפורן עשויות לסייע לשמור על רמת הסוכר בדם תחת שליטה. במחקר שהתבצע בבעלי חיים נמצא כי תמצית ציפורן עזרה לירידה ברמת הסוכר בדם בעכברים הסוכרתיים.
בדיקה נוספת ומחקר נוסף, בחנו את ההשפעות של תמצית ציפורן ואחד החומרים הפעילים בה- ניגריצין ובדקו את הפעילות של ניגריצין הן בתאי שריר האדם והן בעכברים הסוכרתיים. ציפורן וניגריצין נמצאו כמסוגלים להגדיל את ספיגת הסוכר מהדם לתאים, להגביר את הפרשת האינסולין ולשפר את תפקודם של תאים המייצרים אינסולין.
אינסולין הוא הורמון אחראי להובלת סוכר הדם שלך לתוך התאים שלך. התפקוד התקין של האינסולין חיוני לשמירה על רמות הסוכר בדם.
מחקר מקיף שנערך בנושא והתפרסם בשנת 2018 מצא שבשילוב עם תזונה מאוזנת, ציפורן יכול לעזור לשמור על רמות הסוכר בדם לאורך זמן אצל סוכרתיים.

ציפורן וסגולותיו הרפואיות- סגולותיו הרפואיות של תבלין הציפור רבות ואכן המחקר בנושא עדיי נמצא בחיתוליו כשכמעט רוב המחקרים בנושא התפרסמו בער השנים האחרונות. יש להניח שעם הזמן הקהילה המדעית תיווכח, יותר ויותר לסגולות הציפורן ונישמע רבות אודותיו, מעבר לסגולותיו בטיפול בסוכרת ומחלות לב ומערכת הדם בכלל.