הסגולות של צמח ושמן צ’יה

זרעי צ’יה – צמח הצ’יה הינו בעל זרעים שחורים וקטנים שמקורם בצמח הסלביה היספניקה, סוג של צמח מנטה, הגדל בעיקר בדרום אמריקה.
הזרעים היוו מרכיב חשוב בתזונה של האצטקים ושל בני המאיה כמקור לאנרגיה זמינה ומשם גם מגיע השם (המילה צ’יה בשפת המאיה פירושה כוח), אך למרות היותם מצרך תזונתי עתיק יומין, רק לאחרונה זוהו הזרעים כמזון על מודרני, שבשנים האחרונות צובר תאוצה בכל העולם.
זרעי הצ’יה, שבמגע עם מים מקבלים מרקם הדומה לג’ל, ניתנים לשילוב בלא מעט מתכונים מדברי מאפה ועד ריבות ובאופן כללי יכולים להסמיך כל רוטב, דייסה או פודינג. לא מעט מחקרים כבר נעשו על הזרע והדביקו לו לא מעט סגולות שונות, לבריאות גופנו.
זרעי צ’יה מופיעים לעתים קרובות כמרכיב חשוב במתכונים לאכילה בריאה , החל מאפיית לחם ועד חטיפי חלבון ושייקים ועוד הרבה מעבר. מלבד להציע תוספת מעניינת של טעם ומרקם למאכלים האהובים עלינו, זרעים אלה גם מזינים מאוד ומביאים איתם רשימה ארוכה של יתרונות אל השולחן ובהתאמה לגופנו, כולל רמות אנרגיה מוגברות, איזון הסוכר בדם ושיפור בריאות הלב.

אז למה זרעי צ’יה כל כך טובים בשבילכם? תמשיכו לקרוא את הרשימה המלאה של היתרונות של זרעי הצ’יה, הוראות הכנה, וכמה דרכים פשוטות להוסיף את הזרע הטעים הזה, לתוך הדיאטה היומית שלכם בתוספת של כמה מתכונים שיגרו לכם את החיך ויוסיפו חיוניות ובריאות לגופכם.

זרעי צ’יה
זרעי צ’יה – בשנים האחרונות זרעי צ’יה (מרווה Hispanica) הפכו לאחד ממזונות העל  הפופולאריים ביותר בקהילת הבריאות. זרעי הצ’יה הם ילידים לאזורים של מקסיקו וגואטמלה אבל הם מעובדים בדרך כלל באזורים רבים בצפון ובדרום אמריקה, עם תעשייה חקלאית ענפה במיוחד בדרום ארצות הברית. אלה הם זרעים טעימים וקלים לעיכול וכאשר הם מוכנים כראוי, זרעי הצ’יה יכולים להיות מרכיב מאוד תכליתי שפועל היטב במגוון של מתכונים. בנוסף, הם מציעים רשימה ארוכה של חומרים מזינים חשובים, כולל סיבים, חלבון, מנגן וסידן, יחד עם שפע של חומרים נוגדי חמצון וחומצות שומן מסוג אומגה -3 ואומגה 6. לא רק זה, אבל מחקר שנערך לאחרונה מצא כי היתרונות של זרעי צ’יה הם אפילו יותר מאשר מדענים בתחילה הבינו. המחקר מצע שלזרעי צ’יה יתרונות בריאותיים, הכוללים קידום עור בריא, הפחתת סימני ההזדקנות, תמיכה בבריאות וחיוניות הלב ומערכת העיכול, בניית עצמות חזקות ועוד.

זרעי הצ’יה מכילים:
אומגה 3 – 20%
חלבונים – 20%
סיבים דיאטטיים – 37%
ויטמינים – 10% ; מגנזיום, סידן ואבץ
נוגדי חמצון – 13%

לזרעי צ’יה אכן מספר רב של סגולות, אך אנחנו רצינו להציג בפניכם את המידע הכי עדכני והכי מגובה, במחקרים ומאמרים מדעיים. בשל זאת בחרנו בתשעה הסגולות המרשימות ביותר של צמח הצ’יה:

  1. תמיכה בעור בריא
  2. קידום הבריאות של מערכת העיכול
  3. שיפור בריאות הלב
  4. מאזן סוכר
  5. מגביר את תחושת האנרגיה במהלך היום
  6. בונה עצמות חזקות יותר
  7. סיוע בהרזיה
  8. להילחם בסרטן
  9. משפר את בריאות הפה

זרעי צ’יה – כעת נשאלת השאלה כיצד ניתן להשיג את זרעי הצ’יה המיוחדים, התשובה לזאת פשוטה. ישנם מספר חברות המייצרות תמציות שמן של זרעי צ’יה ואם קצת תושייה אנחנו יכולים לגדל אותו גם בעצמנו.
אתם יכולים גם לנסות לגדל צ’יה בבית או בגינה מקורה או חיצונית(תלוי באקלים). אופן הגידול של צמח הצ’יה:
מתחילים בכך שמפזרים את הזרעים על הקרקע, יש להיות בטוחים שלכל צמח יהיה מספיק מקום, תוך כדי לקיחה בחשבון שצמחי הצ’יה נוטים לגדול גבוה, ולהגיע עד מטר וחצי. יש לספק לזרעים מים מדי יום, ולהתחיל את הקציר פעם ברע שרוב עלי הכותרת נפלו מהפרחים של צמח הצ ‘יה. לאחר מכן בחרו את ראשי הפרחים והניחו אותם בשקיות נייר כדי לאפשר להם להתייבש. לאחר שהתייבשו, הזרעים צריכים להיפרד מן הצמח בקלות.

ישנם דרכים רבות לצרוך את זרעי הצ’יה, נכון שהדרך המומלצת לצריכת הזרעים היא בתמצית שמן, בעיקר בשל הריכוז של החומרים ובאופן הספיגה שלהם בגופנו, כשהם מגיעים בצורת שמן. אך ישנם עוד דרכים לצרוך אותו כמו למשל באוכל. זרעי צ’יה משמשים לקישוט ולהוספת טעם במתכונים רבים, שניתן למצוא באינטרנט ובמספר ספרי בישול.
לרכישת שמן זרעי צ’יה מעושר לחצו כאן

לסיכום נאמר שזרעי צ’יה הם סוג של זרעים שמגיעים ממשפחת המנטה של ​​צמחים ילידי מקסיקו וגואטמלה.
פרופיל התזונה של זרעי צ’יה מתגאה בכמות טובה מאוד של חלבון, סיבים, חומצות שומן מסוג אומגה -3 ו6 ובנוסף לזאת, מינרלים חשובים כמו מנגן, סידן וזרחן, מה שיכול להסביר מדוע היתרונות זרע צ’יה רבים כל כך.
היתרונות של זרעי הצ’יה כוללים ירידה במשקל ,ירידה ברמות הסוכר בדם, שיפור בריאות הלב, סדירות משופרת, ירידה במשקל ועוד.

מפודינג זרעי צ’יה ועד חטיפי חלבון ומאפים, יש שפע של מתכונים לזרעי צ’יה וניתן לצרוך אותה בהרבה אופנים, אך המומלץ מביניהם הוא בצורת שמן.