זוטה לבנה – הברכה לסובלים מסיבוכים בדרכי הנשימה, הדרך לנשימה קלה

זוטה לבנה לנשימה בריאה – הזוטה הלבנה היא שיח רב שנתי ממשפחת השפתניים, הזוטה הלבנה היא צמח הנפוץ בישראל, ובאזור המזה”ת. לזוטה הלבנה פרחים קטנים ולבנים. הפריחה שלה מתחילה מאוחר יחסית בחודש יוני ונמשכת לתוך הקיץ, כאשר היא מגיע לשיאה בספטמבר ומסיימת לפרוח בדצמבר. צמח הזוטה הלבנה הוא בעל ארומה מאד מיוחדת ולכן זוטה לבנה היא צמח מומלץ להכנת תה משובח, הצמח מוכר היטב בארצות המזרח התיכון ומשמש כתבלין המוסף לתה ומכאן גם משמעות השם הערבי של הזוטה – “עשב התה”. ברפואה המסורתית של ערביי ארץ ישראל, הזוטה שימשה ועודנה משמשת לטיפול בכאבי בטן,  שיעול, הצטננות, להורדת לחץ דם, להפגת ריח רע מהפה ועוד.
למרות שימושיה הרבים ברפואה המסורתית ועל אף טעמה האהוב, הזוטה הלבנה אינה מוערכת מספיק בשל שימושיה הרפואיים, אך זאת עובדה המתחילה להשתנות ככל שעוד ועוד אנשים נחשפים לסגולות הצמח.
לזוטה הלבנה אכן מספר שימושים רפואיים רבים והיא מומלצת לשימוש על ידי רופאים גם כיום במיוחד לטיפול ב: שיעול, ליחה, כיב קיבה, סינוסיטיס, קשיים נשימתיים, כאבי ראש כרוניים, דלקות בדרכי העיכול, סידור קצב הלב, דלקות של חלל הפה, דלקות בדרכי הנשימה ופתיחת דרכי הנשימה. הפעם אנחנו בחרנו להתמקד בסגולה הבולטת ביותר של הזוטה הלבנה, והיא הקלה על דרכי הנשימה ופעולת הנשימה בפרט.

זוטה לבנה לנשימה בריאה – מערכת הנשימה מורכבת ממספר פתחים ומערכות של צינורות. מערכת הנשימה מתחלקת לשתיים- מערכת הנשימה העליונה הכוללת את הפה, האף ומערות האף, הלוע, הגרון , קנה הנשימה והסימפוניות המהוות סוג של ” צנרת” המתפצלות מקנה הנשימה. מערכת הנשימה התחתונה מורכבת ממספר רב של בלוני אויר זעירים המכונים נאדיות. יש לציין שבתוך שקי האוויר האלו (נאדיות) נוצר תהליך הנשימה. אל הריאות מגיע דם המכיל CO2 מתאי הגוף וזאת דרך ורידים ועורק הריאה המקבל את הדם מהחדר הימני של הלב. בתוך כך הופך הדם בריאות לרווי בחמצן אשר נשאף מהמקור החיצוני ובמקביל הגוף משתחרר CO2 בנשיפה.
מחקרים שהתפרסמו בחמשת השנים האחרונות, ביקשו למפות את הסגולות של הזוטה הלבנה בדרכי הנשימה ומצאו שהצמח (ברגע שהוא מתעכל בגוף), מתחיל להתפרק לתרכובות אורגניות חיוניות, מבנים מולקולאריים פשוטים ומולקולות אורגניות מורכבות הנמצאות בצמח שידועות לעולם המדעי כאחראיות לסגולות הרפואיות המסתתרות בתוך הזוטה הלבנה.


המחקרים הרבים מצאו תרכובות של בוטאנול, הקסאן, טריטרפנים ושאר מבנים מולקולריים, המוכרים למדע כיעילים בפתיחת דרכי האוויר ושיפור הבריאות כנגד דלקות, הנמצאים בכמויות גדולות בזוטה הלבנה.
ממצאים הטסטולוגים משלל מחקרים מוכיחים תחת המיקרוסקופ שלמבנים האורגניים שבזוטה הלבנה היכולת להרוג חיידקים של דלקות בדרכי הנשימה ובנוסף את היכולת לרפא ולסייע בפתיחת דרכי הנשימה.
ארגוני בריאות בינלאומיים מכירים בסגולותיה של הזוטה הלבנה, הצמח צובר לו הכרה ומעמד של צמח ריפוי. חלק גדול מהמחקרים שנעשו על צמח זה נעשו בשיתוף פעולה של מדינת ישראל והרשות הפלסטינית ואפילו ישנם מספר חילוקי דעות בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית בנוגע למעמדה הלאומי של הזוטה, כשכל צד מבקש להכריז עליו כצמח לאומי.

זוטה לבנה לנשימה בריאה – מספיק להריח חופן של זוטה לבנה מיובשת על מנת להיווכח בסגולתו לנשימה בריאה וחלקה. מספיקה נשימה אחת מהצמח המיובש על מנת להרגיש בהקלה משמעותית על קנה האוויר (הוושט) ובזרימת האוויר לריאות.
בשנת 2017 התפרסם מחקר שמצא שבזוטה הלבנה נמצא ריכוז גבוה של יונים שלילים, הידועים ממחקרים קודמים כיעילים לפתיחת דרכי האוויר אצל חולים בברונכיטיס ושאר דלקות בדרכי הנשימה. המחקר התמקד בסקירה מדעית וסנכרון המידע עם תוצאות מחקר שנעשו בתנאי מעבדה, בה בדקו כיצד זוטה לבנה מגיבה כנגד זיהומים ודלקות בדרכי הנשימה, לצד השוואה של החומרים הפעילים בה, אל מול מה שידוע על סגולותיהם הרפואיות של אותם חומרים לנשימה בריאה.
לסיכום נחזור אל הניסיון של בני האדם עם הצמח זוטה לבנה, ראינו שלזוטה הלבנה היסטוריה מרשימה כצמח מרפא.  עולם המדע העדכני אף הוא מכיר בסגולות של הצמח, כאשר סימן אותו כבעל סגולות מרשימות לטיפול בדלקות, מערכת העיכול ומערכת הנשימה. עם כל זה אנו ממליצים לכם לא ללכת על “עיוור”, רכשו לכם מעט זוטה לבנה מיובשת ותיוכחו בעצמכם בסגולות של הזוטה הלבנה לנשימה בריאה וחלקה יותר. סגולותיו של הצמח כה מרשימות שתספיק לכם נשימה אחת מהצמח המיובש על מנת להאמין ביכולת שלו לספק לסובלים מקשיי נשימה (וגם לאלו שאינם) מזור אמיתי ומיידי.