רשימת החומרים הפעילים ב EVOLUTION חמשת השמנים

חמשת השמנים הוא שמן נוזלי המגיע בבקבוקון עם מזלף טיפות.
הרעיון שמאחורי חמשת השמנים הוא להגיע למוצר המקיים בתוכו מספר רב של סגולות רפואיות, מהקלה בדלקות, חיזוק המערכת החיסונית של הגוף, לעד הקלה על תופעות הלוואי הנלוות לטיפול הכימותרפי.
במוצר חמשת השמנים תימצאו תערובת המורכבת מ:
1) שמן זרעי המפ
2) שמן שורש ג’ינג’ר
3) שמן שורש כורכום (כורכומין)
4) שמן זרעי רימונים
5) שמן זרעי צ’יה.
השילוב של חמשת השמנים ג’ינג’ר כורכום רימונים וצ’יה ויכולת הספיגה המהירה לגוף שמספק שמן ההמפ מסייעים בחיזוק המערכת החיסונית, מערכת הדם ומערכת העצבים של הגוף.
פרט למינרלים וויטמינים חיוניים שיש בפורמולה, בשמן חמשת השמנים ישנם 4 חומצות שומן חשובות וחיוניות לבריאות הגוף, הנקראות גם אומגות 3,6,5 ו9.
השילוב של שמנים שונים יוצרים פעילות המכסה את יעילותם של כל שמן בנפרד, כאשר מחקרים מדעיים מעידים, כי שילוב של הסוגים השונים אפילו מגבירים את השפעותיהם, כמו במקרה של שמן ההמפ שמגביר את פעילות שמן הכורכום ושמן הצ’יה.
הסגולות המיוחדות של שמן זרעי ההמפ, מציגות השפעה חיובית על מספר רב של מערכות בגופנו. תערובת Evolution חמשת השמנים מספקת אסופה של השמנים שנמצאו, על ידי המדע העדכני, כמועילים ביותר לתחזוקה של חיסוניות הגוף ובעלי פוטנציאל לטיפול במחלות שונות.
השילוב בין השמנים מעצים את ההשפעות של כל אחד מהשמנים המרכיבים את התערובת, כלומר, כל שמן בתערובת יכול לגרום להגביר את ההשפעה של שאר שמנים והשילוב שלהם יחד מגביר את החיוניות והבריאות של גופנו.

רשימת החומרים הפעילים

החומרים הפעילים בחמשת השמנים- שמן חמשת השמנים אכן מכיל בתוכו חמישה שמנים, שהם בתורם מכילים מספר רב של חומרים פעילים: ויטמינים, חלבונים, מינרלים וחומצות שומן הכרחיות לבריאות גופנו.
ברשימה הבאה מופיעים חומרים פעילים תחת כל שמן ממנו הם מגיעים. שימו לב שיש כפילות בשל שחלק מהחומרים מופיעים ביותר משמן אחד.
רשימת החומרים הפעילים בסדר אקראי:

שמן המפ
1) ויטמין E – ויטמין E נחשב לאחד הוויטמינים החשובים ביותר לגוף האדם ותכונותיו הרבות הופכות אותו לא רק לחיוני לבריאות גופנו, אלא גם חיוני לעורנו ולשמירה על בריאותו. ויטמין E נאגר בעיקר ברקמת השומן, אך נמצא אותו ברקמות גוף רבות, כולל אריתרוציטים וטסיות הדם, וכן בפלזמה, בכבד, בשרירים, בבלוטות יותרת המוח והכליה, באשכים ובשחלות.

2) אומגה 3 – הוא שם כללי לאחת מתת הקבוצות של חומצות שומן רב בלתי רוויות. חוקרים מצאו כי מינון מתאים של אומגה-3 בתזונה קשור להשפעות בריאותיות חיוביות, ובשל כך הוא משמש כתוסף תזונה נפוץ ויעיל. על אף שמדובר בחומר מזון נפוץ אשר לא אחת זכה לשבח במחקר המדעי, צריכתו כתוסף אינה נדרשת תמיד, משום שהוא מתקבל ממזון ים ומחלק מהמזונות הצמחיים, וההמלצה הכללית היא לקחת תוסף אומגה 3 רק בעצת מומחה.

3) אומגה 6 – ההשפעות הביולוגיות של חומצות השומן אומגה 6 מיוצרים במידה רבה במהלך ואחרי פעילות גופנית לצורך קידום הצמיחה במהלך הפעילות בכדי לעצור נזק לתאים ולקדם תיקון תאים על ידי המרה שלהם. אומגה 6 מסוגלת לאגד קולטנים שונים הנמצאים בכל רקמות הגוף.

4) אומגה 9 – אומגה 9 כוללת בתוכה חומצות שומן חד בלתי רוויות (חומצת שומן אולאית). חומצת השומן האולאית מהווה מרכיב עיקרי בשמן הזית, שמן המפ ושאר שמנים המופקים מצמחים שונים. לאומגה 9 ישנן תכונות חיוניות רבות לגוף האדם. בנוסף, גוף האדם מסוגל לייצר את חומצות השומן מקבוצת אומגה 9, לעומת אומגה 3 ואומגה 6. הסגולות הרפואיות שלה רבות ונעות מטיפול בסוכרת לחיזוק מערכת החיסון.

5) מגנזיום – מגנזיום הוא מינרל חיוני שהכרחי לתפקוד תקין של התאים בגוף. זהו המינרל הרביעי בשכיחותו בגוף, ושני בשכיחותו בתאי הגוף. מינרל זה חשוב לפעילות התקינה של מערכות שונות בגוף כגון מערכת הלב וכלי הדם, מערכת החיסון, מערכת העצבים העצמות והשרירים.
כ-50% מהמגנזיום בגוף, נמצא בעצם. היתרה נמצאת בתאי רקמות הגוף והאיברים. מגנזיום מסייע בשמירה על תפקוד תקין של השרירים והעצבים, שמירה על קצב לב יציב, תמיכה בתפקוד תקין של מערכת החיסון וכן בבניית העצמות. כמו כן הוא מסייע בוויסות רמות הסוכר בדם ובשמירה על לחץ דם תקין. חוסר במגנזיום בגוף גורם להפרעות בקצב הלב, המנבאות תמותה, כתוצאה מאוטם בשריר הלב.

6) סידן – סידן (Calcium) הוא המינרל השכיח ביותר בגוף שתכולתו יכולה להוות כ-2% ממשקל הגוף. סידן דרוש לבניית עצמות ושיניים, להעברה עצבית לפעולת כיווץ השרירים, לכיווץ והרפיה של כלי הדם, למערכת קרישת הדם, להפרשת הורמונים ואנזימים ושמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון. סידן חיוני לתהליך המיטוזה של תאים, מסייע בתהליכי שחרור חומרים מהתאים-אקסוציטוזה, כמו שחרור נוירוטרנסמיטורים (קולטנים עצביים) ותורם לפעולת ההעברה של סיגנלים חשמליים של הלב. סידן תופס את מקומו של נתרן כמינרל הגורם לדפולריזציה (שינוי במתח החשמלי) של התאים, ליצירת פוטנציאל הפעולה. בשריר הלב כניסת נתרן מתחילה את פוטנציאל הפעולה, כאשר בעת יציאת אשלגן מהתאים, יש חדירת סידן לתאי שריר הלב, מה שמאריך את פוטנציאל הפעולה, ומאפשר פאזה של שיווי משקל דינאמי. סידן חיוני לספיגת ויטמין B12 בגוף.
99% מהסידן בגוף נמצאים בעצמות ובשיניים, בהם סידן משמש מרכיב עיקרי בבנייה ובחיזוק.

7) זרחן – זרחן (באנגלית פוספאט), לצד סידן, הוא המינראל השכיח ביותר בגוף. שני יסודות אלה פועלים במקביל בין השאר בבניית העצמות, כאשר 85% מהפוספאט בגוף אכן נמצא בעצמות כולל שיניים, אך הוא נמצא גם בתאי גוף וברקמות רבים. זרחן אנאורגני בצורת זרחה (פוספאט) PO4-3, ממלא תפקיד עיקרי בצמתים מרכזיים בביולוגיה של הגוף. בגוף של מבוגר בריא שמשקלו 70 ק”ג, הכמות הכוללת של זרחן מהווה כ-1% ממשקל הגוף או כ-700 גרם, מתוכה כ-80% מקורם בשלד בצורת תרכובת הידרוקסי-אֲפּטיט עם סידן, 9% מהזרחן מקורם בשריר השלד, 10.9% מהזרחן מקורו באברים פנימיים, ורק 0.1% מופיע בנוזל חוץ-תאי. רמת הזרחן בתוך התאים גבוהה פי-100 מרמתו מחוץ לתאים, ובתוך התאים רוב הזרחן מופיע כחלק מתרכבות אורגניות כמו קראטין-פוספאט וכן כאדנוזין תלת-פוספט (ATP), שהיא המולקולה החשובה ביותר ליצירת אנרגיה במערכות הגוף, ואשר חיונית גם לתהליכי זרחון (פוספורילציה) שהוא תהליך מרכזי בפיזיולוגיה התאית.

8) ויטמין A – וויטמין A מורכב משלוש צורות פעילות: רטינול, רטינאל וחומצה רטינואית, וכן 4 קרוטנואידים ביניהם בטא קרוטן. כל שלושת המרכיבים העיקריים של ויטמין A מכילים גרעין של טרי-מתיל-ציקלוהקסניל, אליו מחוברת שרשרת פוליאנית עם 4 קשרים כפולים (ראה תמונה). מה שמבדיל במבנה את שלושת מרכיבי הוויטמין הוא השייר (R), כאשר במקרה של האלדהיד רטינאל, R= COH, במקרה של האלכוהול רטינול, R= CH2OH , ובמקרה של חומצה רטינואית , R= COOH. ויטמין A ממקור צמחי מגיע בעיקר מירקות ופירות כ-provitamin A carotenoid. לאחר ספיגתם של חומרים אילו מסוגל הגוף להפוך אותם לרטינול. החומרים הנמנים על משפחה זו הינם בטא-קארוטן, אלפא וגאמא קארוטן וכן בטא קריפטוקסנטין. בטא-קרוטן נספג בחלקו במעי, או שהוא מתפרק במעי לשתי מולקולות של רטינול . הרטינול עובר בתוך רקמת המעי הסבה לחומר בשם רטיניל-פלמיטאט המאוכסן בכבד. כאשר יש בגוף דרישה לויטמין A מפורק חומר זה חזרה לרטינול ונישא בדם ע”י חלבון מיוחד המכונה RBP לרקמות השונות להן הוא נדרש.

9) ויטמין 1B – ויטמין B1 או thiamine (תיאמין) הוא ויטמין מסיס במים ממשפחת ה-B. הזרחן של תיאמין משתתף בריאקציות רבות בגוף, כאשר המטבוליט הפעיל ביותר שלו הוא TPP או thiamine pyrpphosphate, המשמש קו-אנזים בקטבוליזם של פחמימות ושל חומצות אמינו. תיאמין חיוני לביו-סינתזה של הנוירוטרנסמיטורים אצטילכולין ו-GABA. תיאמין משתתף גם ביצירת חומצת הקיבה.

10) אשלגן – אשלגן הוא הקטיון העיקרי בתאי הגוף, ותפקודיו חשובים ביותר בתהליך חילוף החומרים בתאים, ובעיקר בפעולתם הסדירה של תאי שריר ועצב. כיוון שרוב האשלגן מרוכז בתוך תאים, ריכוזו החוץ-תאי בנסיוב נשמר בתחום ריכוזים צר יחסית, כאשר רמת האשלגן נשמרת קבועה יחסית גם בהשפעת ההורמון אלדוסטרון המווסת הפרשת אשלגן בשתן. חריגות לא גדולות יחסית של ריכוזי אשלגן מחוץ לתחומי הנורמה בדם, עלולות להיות מסוכנות שכן הן עלולות לשבש פעילות עצבים ושרירים ובעיקר להפריע לקצב הלב בעיקר באלה הצורכים דיגוקסין, עד כדי דום-לב. מאזן האשלגן נקבע על פי כמותו הנספגת מהמזון, ועל פי הפרשתו בשתן, שכן אך מעט אשלגן מופרש בצואה.


שמן ג’ינג’ר
1) ויטמין C – הוא ויטמין מסיס במים, החיוני לחיים.
ככל הידוע, כל בעלי החיים והצמחים מסנתזים ויטמין C בעצמם, למעט האדם, קופים, הקביה, הבולבול האדמוני, עטלפים אוכלי פירות, וזנים מסוימים של דג הטרוטה. הדבר הוביל מספר מדענים להשערה כי חוסר היכולת של מין מסוים לייצר את הכימיקל מהווה פגם גנטי.
ויטמין C נחוץ ליצירת החלבון קולגן, המאפשר יצירת רקמות ועצמות יציבות, ושומר על נימי הדם והשיניים. במקרה של חוסר קיצוני בוויטמין C עלולים לחלות במחלת הצפדינה, אך כיום מקרים כאלה מועטים. מחלה זו הייתה נפוצה בזמנה אצל מלחים שלא אכלו פירות וירקות טריים במשך שהותם הארוכה בים.
ויטמין C נפוץ מאוד, והוא מצוי במידה הרבה ביותר בפלפל אדום, בפרי הדר ובפירות שונים אחרים, בעגבניות, בירקות ירוקים ובכבד. גם חלב מכיל ויטמין C, אך הוא נהרס בתהליך הפסטור.

2) ויטמין E – ראו תחת שמן המפ

3) ויטמין A – ראו תחת שמן המפ

4) ויטמין 1B – ראו תחת שמן המפ

5) מגנזיום – ראו תחת שמן המפ

6) אשלגן – ראו תחת שמן המפ

7) נתרן – נתרן הוא הקטיון העיקרי בנוזל החוץ-תאי, וממילא הוא גם האלקטרוליט הנפוץ ביותר בגוף, שתפקידו מרכזי בוויסות מאזן המלחים, ומאזן של יחסי החומצה-בסיס. ריכוזי נתרן ותפקודו מושפעים ממאזן הנוזלים בגוף, ובהיותו אחראי במידה רבה על הלחץ האוסמוטי החוץ-תאי, הוא מגן על הגוף מפני איבוד מוגזם של נוזלים, כמו גם משמר את שרירי הגוף, ומסייע בתפקוד מערכת העצבים.
נתרן מופרש מהגוף בשתן ובזיעה, ובמצב כליות תקין מוֻוסתת כמות הנתרן המופרשת בשתן, באופן שאין תנודות יומיות גדולות ברמת הנתרן בגוף. אם יש שינוי ניכר ברמת הנתרן בגוף, עקב הפרת האיזון בין צריכת נתרן מהמזון לבין הפרשתו, עלול הדבר להביא לשינוי קיצוני בנפח המים בגוף, וכך איבוד ניכר של נתרן יביא להפחתה בנפח הדם, לירידה בלחץ הדם ולהאצת קצב הלב עד כדי מצב של הלם

8) ברזל – רוב הברזל בגוף האדם ממוקם בדם, בטבעת הפורפירינית של גרעין תאי הדם המופיעה בחלבונים כמו המוגלובין, מיוגלובין, קטלאזה, פראוקסידאזה וציטוכרומים. ברזל מהווה גם חלק מאנזימים נושאי ברזל וגופרית, דוגמת NADH dehydrogenase וכן Succinic dehydrogenase. בכל החלבונים הללו, ברזל יכול להגיב באופן הפיך עם חמצן ולשמש בריאקציות של מעבר אלקטרונים, שחיוניותן רבה במערכות גוף שונות.
הדרישה היומית לברזל משתנה בתלות בגיל האדם, מינו, והסטאטוס הפיזיולוגי שלו. למרות שברזל אינו מופרש מהגוף באופן הקונבנציונאלי, הגוף מאבד רק 1 מיליגרם ברזל ביום דרך תאי אפיתל בעור, ותאים ברפידת מערכת המעי ומערכת השתן.

9) אבץ – אבץ הוא מהמינראלים החשובים בתזונת האדם. הוא מתכת דו-ערכית היוצרת מבנים יציבים עם שיירים של היסטידין וציסטאין בחלבונים, הידועים כ”אצבעות אבץ”. החלבונים הרלבנטיים האלה נקשרים ומפקחים על אזורים מסוימים של DNA למען תפקוד תקין של פעולות הDNA בגרעין התאים בגופנו.

10) ביתא קרוטן – ביתא קרוטן הוא סוג של קרוטנואיד הנמצא בפירות וירקות צהובים כתומים ובעלים ירוקים, ומהווה אבן בניין לייצור ויטמין A בגוף. מקורות טובים לביתא קרוטן הם גזר, דלעת, שמן ג’ינג’ר, מלון, שן ארי, לפת, בטטה, תרד, כרוב מנגו, פּפּאיה, וברוקולי. ככל שהצבע הירוק, צהוב או כתום של הירק יותר חריף, כך רמת הקרוטנואידים בו גבוהה יותר. ביתא קרוטן אינו נהרס בבישול, וכאשר ערכי ויטמין A בגוף נמוכים, בטא קרוטן מומר לוויטמין A, ביחס של 2:1, דהינו 2 מיקרוגרם של בטא קרוטן מומרים ל-1 מיקרוגרם של רטינול, הצורה הפעילה של ויטמין A בגוף.

11) סידן – ראו תחת שמן המפ

שמן כורכום
1) ויטמין B2 – ויטמין זה המהווה חלק מקבוצת ויטמיני B, משתתף בתהליכים מטבוליים רבים בגוף, החיוניים להפקת אנרגיה זמינה. B2 משתתף באופן פעיל בפירוק וניצול אנרגיה מפחמימות, שומנים וחלבונים, ואגירתו ברקמות קשורה לכמות החלבונים באותן רקמות בהיותו קשור לחלבונים, ובעיקר לאנזימים.

2) ויטמין B3 – שתי מולקולות דומות נקראות ויטמין B3 – ניאצין וניקוטינאמיד. ניאצין המכונה גם חומצה ניקוטינית שהיא נגזרת של חומצת האמינו טריפטופן וניקוטינאמיד שהיא נגזרת אמיד של ניאצין. באדם, המרת טריפטופן לניאצין מתבצעת בכבד בקצב איטי יחסית, לכן חיוני לצרוך ניאצין מהמזון. צריכה מרבית מומלצת: 1.5 עד 6 גרם ליום. צריכה מעל לכמות זו עשויה לגרום להרחבת כלי הדם, עקצוץ בעור, הפרעות במערכת העיכול והרגשת בעירה בפנים.

3) ויטמין 6-B יטמין B6 הוא ויטמין מסיס-מים הנמצא ב-3 צורות כימיות עיקריות: פירידוקסין, פירידוקסל ופירידוקסאמין, כל אחת מצורות אלה יכולה לעבור פוספורילציה לקבלת הנגזרות המזורחנות שלה. הצורה המטבולית של B6 משמשת קו-פקטור בריאקציות רבות כמו במטבוליזם של חומצות אמיניות, כמו ריאקציות טרנסאמינציה, דה-אמינציה, רצמיזציה (הפיכת חומצות אמינו מצורת L ל-D ולהיפך) ודה-קרבוקסילציה. כמו כן ויטמין זה משמש בתהליך הפיכת גליקוגן לגלוקוזה. ויטמין B6 משתתף בגלוקונאוגנזה על ידי החשה ריאקציות טרנסאמינציה בהן חומצות אמינו משמשות מצע ליצירת גלוקוז בכבד. כמו כן, ויטמין זה הוא קו-פקטור נדרש לאנזים גליקוגן פוספורילאזה, החיוני לפרוק גליקוגן לגלוקוזה, הלא הוא מסלול הגליקוגנוליזה. בנוסף ויטמין B6  משמש לפעולות חשובות בתוך התאים בגופנו כמו לדוגמה בסינתזה של חומצות גרעין.

4) ויטמין C – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

5) ויטמין E – ראו תחת שמן המפ

6) אשלגן – ראו תחת שמן המפ

7) ברזל – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

8) מנגן – מנגן הוא יסוד כימי שסמלו הכימי Mn ומספרו האטומי 25. מנגן הוא מינרל קורט חשוב בגוף האדם. מנגן הוא אחד המרכיבים של האנזימים אוקסידורדוקטז, טרנספראז, הידרולז, החלבון לקטין ועוד.

מנגן ממלא תפקיד מפתח בפוטוסינתזה (תהליך הפקת האנרגיה בצמחים) – יוני מנגן במרכז הפעיל של מערכת האור שניהם מקטלזים את ראקציית פרוק המים וייצור החמצן.

9) אבץ – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

10) סידן – ראו תחת שמן המפ

11) מגנזיום – ראו תחת שמן המפ

12) נחושת – הוא יסוד כימי מתכתי שסמלו הכימי Cu ומספרו האטומי 29. מתכת זאת מתוארת במקרא בצורת נְחוּשָׁה. נחושת היא מינרל קורט בעולם החי והצומח, והיא חיונית לתהליכים ביולוגיים חשובים. אטומי נחושת מופיעים במרכזם של אנזימים וחלבונים אחרים בעלי חשיבות עליונה לביטול השפעת הרעלים בתהליך הנשימה התאית ולמעבר של פקודות עצביות וביולוגיות בגוף.

שמן רימונים
1) אומגה 5 –  אומגה 5 היא חומצת שומן חיונית וייחודית המתקבלת מזרע הרימון, אומגה 5 היא הצורה הבוטנית הידועה היחידה של חומצה לינולנית מצומדת (ClnA), הידועה גם בשם חומצה פוניקית (Punicic Acid), ואחד מחומרי האנטיאוקסידנטים רבי ההשפעה הידועים למדע המודרני. לאומגה 5 מספר סגולות רפואיות ומשתמשים בה לטיפול בדלקות, הפרעות של חוסר איזון וכחומר נוגד חמצון.

2) אומגה 6 – ראו תחת שמן המפ

3) ויטמין C – ראו תחת שמן המפ

4) ויטמין E – ראו תחת שמן המפ

5) ויטמין K – ויטמין K חיוני לתהליכי קרישת הדם, לבניין העצמות ושלמות כלי הדם, וטבעת ה-quinone היא המרכיב הפעיל פיזיולוגית, בעוד השרשרת הפחמימנית הליפופילית קובעת את מידת האי היקשרות למים של התרכובת ואת דרגת מסיסותה במים, החיונית לספיגת הוויטמין בגוף. שתי התרכובות העיקריות הן phylloquinone המכונה ויטמין K1, ו-menaquinone, או ויטמין K2, כאשר K1 נמצא בצמחים ומהווה את המקור הדיאטטי העיקרי של ויטמין K, ואילו K2 מיוצר במעי האדם ובעלי חיים על ידי חיידקי המעיים.

6) חומצה פולית – חומצה פולית היא ויטמין מסיס במים מקבוצת B, המכונה ויטמין B9. חומצה פולית מונעת מומים קשים בעוברים, ומפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. השם בא מהמלה הלטינית folium, שמשמעה עלה. חומצה פולית ניתן להשיג כחלק מהתזונה (בעיקר בירקות עליים ירוקים, קטניות, שמנים אתריים והדרים), כתוסף מזון, תוסף תזונה, או תוסף בגלולה למניעת הריון.

7)ויטמין B1 (תיאמין) – ראו תחת שמן המפ

8) ויטמין B3 (ניאצין) – ראו תחת שמן כורכום

9) ויטמין B5 (חומצה פנטותנית) – ויטמין B5 הוא ויטמין מסיס במים אשר משתתף חילוף החומרים של כל החומרים המזינים בגוף. כחומצה טהורה הוא שמן נדיף. מבחינה כימית, חומצה זאת נוצרת על ידי שילוב של חומצת אמינו β-alanine וחומצה פנטויית. השם של חומצה פנטותנית מגיע מיוונית פירושו “בכל מקום”; ויטמין B 5 נמצא למעשה במזונות רבים מהצומח ומבעלי חיים, פסטה מחיטה מלאה וקטניות.

10) ויטמין B6 – ראו תחת שמן כורכום

11) סידן – ראו תחת שמן המפ

12) ברזל – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

13) מגנזיום – ראו תחת שמן המפ

14) זרחן – ראו תחת שמן המפ

15) אשלגן – ראו תחת שמן המפ

16) אבץ – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

17) נחושת – ראו תחת שמן כורכום

18) מנגן – ראו שמן כורכום

19) סלניום – הוא יסוד כימי אל-מתכתי שסמלו הכימי Se ומספרו האטומי 34. זהו מינרל קורט חשוב בגוף האדם. לסלניום חשיבות עצומה בביולוגיה של גופנו, ויצורים רבים זקוקים לו. החומצות האמיניות הנדירות סלניום מתיונין וסלניום ציסטאין שונות מהחומצות האמיניות הנפוצות מתיונין וציסטאין בכך שבמקום אטום הגופרית שבאחרונות, יש בהן אטום סלניום. ישנם חיידקים המרכיבים באופן שיטתי חלבונים עם החומצות אמיניות נדירות אלה. כאשר חומצות אמינית אלה מצויות בחלל התא שלהם, אחד מקודוני הגנום המקודד במצב נורמאלי להפסקת יצירת החלבון והופך לקודון (מקטע DNA המשמש כפקודה להליך ביולוגי) שלהן.
 

שמן צ’יה
1) אומגה 3 – ראו תחת שמן המפ

2) אומגה6 – ראו תחת שמן המפ

3) אבץ – ראו תחת שמן ג’ינג’ר

4) ויטמין A – ראו תחת שמן המפ

5) ויטמין C – ראו תחת שמן המפ

6) ויטמין E – ראו תחת שמן המפ

7) סידן – ראו תחת שמן המפ

8) זרחן – ראו תחת שמן המפ

לסיכום
שמן חמשת השמנים עתיר בחומרים מזינים. כפי שנוכחנו, שמן EVOLUTION חמשת השמנים מכיל בתוכו חומרים מזינים, חיוניים ואף מסייעים לריפוי. השילוב בין ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים ושאר קבוצות כימיות אורגניות בעלות ערך משמעותי לבריאותנו. יש להדגיש שכל שימוש בתוסף תזונה עשיר שכזה כדאי להיוועץ עם רופא לפני שנוטלים ובהתאמה לצרכים הפיזיולוגים של כל אחד ואחת מאיתנו.