גי’נג’ר וכורכום – וטיפולי כימותרפיה

החומרים המרכיבים אותם וסגולותיהם להקלה על טיפולי כימותרפיה

ג’ינג’ר כורכום וטיפולי כימותרפיה – ג’ינג’ר וכורכום הינם תבלינים המצויים בכמעט כל בית, אולי אתם מודעים ליתרונות הבריאותיים המדהימים של צמחי מרפא טבעיים אלה.

אבל האם שמעתם מה הם מסוגלים לעשות כאשר הם משולבים ביחד ?

חמשת השמנים
חמשת השמנים

סגולותיהן נפרשות מצמצום דלקת כרונית לנטרול כימיקלים הגורמים לסרטן ואף למנוע התפתחות של הגידול הסרטני,

מחקרים שנעשו בנוגע לשילוב של השניים הדהימו אותנו במסקנות אשר הוסקו בנוגע לסגולות הנ”ל ועוד רבות מהשילוב של ג’ינג’ר וכורכום (כורכומין).

קודם נתחיל בהקדמה קצרה ונבין מהוא טיפול כימותרפי וכיצד הוא פוגע בגוף, בנוסף לפגיעה בתאים הסרטניים הטיפול הכימותרפי פוגע גם בתאים הבריאים של הגוף וכעת נסביר כיצד.

לטיפול הכימותרפיה שתי מטרות עיקריות:

1) הריסת תאים סרטניים בכדי לנסות ולרפא את החולה ממחלת הסרטן.

2) הקטנת הגידול והארכת חיים – כאשר אין דרך להשיג ריפוי מלא, כימותרפיה יכולה להקטין את היקף הגידול הסרטני, לעכב את התקדמות המחלה או אף להביא להפוגה (צמצום בהיקף הגידול).

במקרה כזה הטיפול הכימי ניתן כדי להאריך את חיי החולה ולשפר את איכות חייו.

קיימות מספר תוכניות טיפול בכימותרפיה והן באות לידי שימוש בהתאם למחלה בה אנו מבקשים לטפל.

כיצד בעצם פועלות התרופות הכימיות?

התרופות הכימיות הורגות תאים סרטניים באמצעות הפרעה למחזור החיים שלהם ולפעילויות חיוניות עבור תאים אלה כגון אספקת תזונה מתאים סמוכים ועוד.

התאים המושפעים ביותר הם אלו המתחלקים מהר יותר.

מאחר שהתרופות הכימיות מפריעות להתחלקות תאים במנגנונים, שאינם ספציפיים לתאים הסרטניים, התרופות הללו עלולות להשפיע גם על רקמות גוף בריאות,

בעיקר של אלו בהן חלוקת התאים היא מהירה, לדוגמא, בריריות מערכת העיכול, מוח העצם, זקיקי השיער ומערכת הרבייה.

בשל זאת, ייתכן ובעקבות הטיפול הכימי יופיעו תופעות לוואי הקשורות במערכות אלו, כגון שלשולים, פצעים בפה, נשירת שיער וירידה בספירת הדם. עם זאת, עלולות להינזק גם רקמות בריאות, שחלוקת התאים בהן אינה מהירה.

קיימת שונות רבה בין התרופות השונות  שוני הבא לידי ביטוי במנגנון הפעולה שלהן, בטווח הפעילות שלהן כנגד גידולים שונים ובטווח הרעילות שלהן.

ג’ינג’ר כורכום וטיפולי כימותרפיה

כעת נפנה לסקור את שני המרכיבים שלנו בנפרד וכיצד הם יכולים לעזור למתמודדים עם טיפולים כימיים ונתחיל בג’ינג’ר.

השימוש הנפוץ ביותר עבור ג’ינג’ר לאורך ההיסטוריה היה כתרופה לכאבי קיבה, ממחלת בוקר שלאחר בחילה לניתוח, בשל זה הגיוני כי זנגביל הוא גם שימושי בהפחתת בחילות הקשורות לטיפול כימותרפי.

במחקר כפול שנערך על ידי אוניברסיטת רוצ’סטר, 576 חולי סרטן שעברו כימותרפיה קיבלו ג’ינג’ר או פלצבו.

החוקרים גילו כי מנות של 5 גרם ו 1 גרם אשר נלקחו במשך שלושה ימים לפני כימותרפיה הפחיתו את הבחילות החריפות שמגיעות כתוצר לוואי של הטיפול הכימי.

החולים בקבוצת הג’ינג’ר השתמשו גם בפחות תרופות תרופות נוגדות כאב והמחקר שנעשה נערך באופן רוחבי שבדק גורמים שונים וקשרים שונים בין שימוש בג’ינג’ר להקלה על התהליך הכרוך בטיפולים כימיים כנגד תאים סרטניים.

ישנן ראיות לכך כאשר נלקח עם תרופות נגד בחילה סטנדרטי, זנגביל עשוי להיות מועיל בהפחתה נוספת או ביטול בחילה והקאות במהלך ואחרי טיפולים כימותרפיים.

תוצאות של שני מחקרים נוספים של מבוגרים שצרכו ג’ינג’ר (על מנת להקל על הבחילה הנלוות לטיפולים הכימיים) הראו כי נטילת מינונים שונים של ג’ינג’ר לפני תחילת טיפולי כימותרפיה עזר להפחית את חומרת הבחילות.

במחקרים אלו, המשתתפים החלו לקחת ג’ינג’ר דרך הפה שלושה ימים לפני תחילת הטיפול הכימותרפי.

הג’ינג’ר נלקח בנוסף לתרופה סטנדרטית הניתנת לאלו העוברים טיפולים אלו בכדי להפחית בחילות והקאות.

מספר קטן של משתתפים דיווחו על תופעות לוואי כולל צרבת, חבורות, שטיפה ופריחה.

במחקר אחר, נטילת אבקת שורש ג’ינג’ר נמצאה יעילה בהפחתת חומרתם של בחילות המופיעות בכימותרפיה בקרב ילדים ומבוגרים בגילאי 8 עד 21. ג’ינג’ר במחקר זה ניתן גם יחד עם תרופות נגד בחילות סטנדרטיות.

מחקרים קודמים הראו שג’ינג’ר כטיפול סולו יכול להיות מועיל בהפחתת בחילה והקאות עקב כימותרפיה.

תרופות מרשם רבות הוכחו יעילות בבקרת בחילה במהלך ואחרי כימותרפיה, ג’ינג’ר פועל היטב עם התרופות האלה.

ג’ינג’ר כורכום וטיפולי כימותרפיה – כורכומין

כעת לאחר שסקרנו את שורש הג’ינג’ר וסגולותיו ושימושיו לפי הידע העדכני שנמצא בידי המדע, נפנה אל הכורכום ואל החומר הפעיל בו כורכומין ולסגולותיו במהלך הטיפול הכימותרפי.

כורכומין הוא תרכובת אנטי-סרטנית המפעילה השפעות נוגדות-שפעת ואפופטוטיים באמצעות תרכובות מולקולריות מרובות.

מחקרים שהתבצעו בשנים האחרונות התמקדו בלחקור את ההשפעות האנטי-סרטניות של הכורכום בשילוב עם ג’ינג’ר.

מחקר ספציפי שהתפרסם לפני כשנה בחר להתמקד על תאי סרטן הקיבה מסוג MGC-803.

לאחר הטיפול עם כורכומין ו ג’ינג’ר במשך 24, 48 ו – 72 שעות, כדאיות התא, התקדמות מחזור התא ואת שיעור האפופטוזיס (הריסת, מוות התא)

הוערכו באמצעות באמצעות מדידה של חלבונים ופעילויות :הורגות תאים” (סרטניים) על מנת להשוות את הטיפול בג’ניג’ר ובכורכום לטיפול הכימוטרפיה שגם הוא הורג תאים סרטניים.

החוקרים ביקשו בעצם למדוד כמות של חלבון מסוג מסוים (BAX) ופעילות ביוכימית שקוראת בזמן מוות של תאים באמצעות תהליכים הנקראים ו caspase-3 / caspase-8.

(לסרטון המסביר את תהליך האפופטוזיס ותהליכי ה caspase  צרפנו לכם וידאו להמחשה: https://www.youtube.com/watch?v=-vmtK-bAC5E)

מבחני פעילות בוצעו על ידי החוקרים במחקר על מנת למצוא את אותו ביטוי של אפופטוזיס על ידי הופעת הרגולטור B-cell לימפומה -2 (Bcl-2) ו Bcl-2 הקשורים לחלבון X (Bax) התגלו על ידי ניתוח הממצאים.

לאחר הטיפול בכורכומין ו / או ג’ינג’ר, הכדאיות של התא, היווצרות מושבת תאים והעברת התאים הופחתו באופן משמעותי בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא טופלה.

שיעור האפופטוזיס, פעילות ה-  caspase-3 / caspase-8 והביטוי של החלבון מסוג Bax עלו משמעותית,

בעוד שהביטוי של Bcl-2 ירד באופן משמעותי בעקבות הטיפול בכורכום וג’ינג’ר בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא טופלה על ידם ורק קיבלה טיפול כימותרפי.

היעילות של כורכומין בשילוב עם ג’ינג’ר במינון נמוך עלתה משמעותית, בהשוואה לזו של כורכומין בלבד.

לכן, הכורכום והג’ינג’ר עשויים לשפר את ההשפעות האנטי-סרטניות של כימותרפיה FP בתאי MGC-803 באמצעות קידום אפופטוזיס באמצעות נתיבי איתות caspase-3 / caspase-8, Bcl-2 ו- Bax.

תוצאות אלו מראות כי כורכומין וג’ינג’ר עשויים לשמש כתרופה סינרגיסטית עם משטר כימותרפי לטיפול בסרטן קיבה,

אך כפי שהחוקרים ציינו מעלה שאלות לגבי השימוש בכורכום ובג’ינג’ר לסוגי מחלות סרטן שונות בשל היכולות הגבוהות של בזירוז מוות של תאים סרטניים והקלה על תסמיני הטיפול הכימותרפי.

ג’ינג’ר כורכום וטיפולי כימותרפיה

כעת ניגש לדבר על השילוב של ג’ינג’ר וכורכום ומה מחקרים מדעיים וניסיון של רופאים יכולים ללמד אותנו על הנושא.

בהתחשב בתועלות הקליניות שנקבעו על ידי מחקר על שמן משולב של כורכום וג’ינג’ר, המדענים מתחילים לשאול אם שני אלה יחד עשויים ליצור רמות גבוהות יותר של פעילות.

במודל חיה במקרה של כיבים בקיבה, למשל, השילוב של ג’ינג’ר ושמנים אתריים מסוג כורכום, הגביר רמות מדולדלות של אנזימים נוגדי חמצון, כגון גלוטתיון,

וכך מנע היווצרות פצעים בדופן הקיבה. אולי ג’ינג’ר וכורכום עובדים כל כך טוב יחד, כי בעוד שיש להם קווי דמיון רבים, הם שונים מספיק, כי הם מספקים יתרונות הרבה יותר רחבים ביחד מאשר אחד בפני עצמו.

מדענים רבים חושבים שאנחנו הולכים לשמוע הרבה יותר על הצמד המבטיח הזה בעתיד.

הפוטנציאל שלהם בהקלה על חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים מגובה בחומר רב, ממחקרים וקבוצות חשיבה של מדענים המחפשים דרך להקל על מיליוני בני אדם שעוברים טיפולים כימותרפיים בכל שנה.

היתרונות המשותפים של זנגביל וכורכום, וההיגיון מספיקים כדי לכלול את שניהם בתזונה שלכם, הוא התוכן נוגדי החמצון שלהם.

תחשבו על נוגדי החמצון כצבא מולקולארי מיקרוסקופי.

כאשר הם מזהים את נוכחותם של תרכובות המגיבים, הנקראים רדיקלים חופשיים – “פולשים” שפוגעים בתאים בגופנו ותורמים לסרטן – הם מנטרלים את המרכיבים כדי להילחם בנזק לתאים.

גם כורכום וג’ינג’ר מכילים חומרים נוגדי חמצון רבי עוצמה (כורכום עבור כורכום, ג’ינג’רול עבור ג’ינג’ר), המביאים תועלת לבריאות במיוחד של אלו העוברים טיפולים כימותרפים.

יתרונות נוספים של הכורכום תועדו במספר רב של מחקרים מדעיים בשני העשורים האחרונים.

כאשר נמצאו הוכחות רבות לסגולות של הכורכום למגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים שונים כמו: מערכת הדם, הלבלב, הכבד, ערנות ועוד.

ג’ינג’ר כורכום וטיפולי כימותרפיה – טיפולים כימותרפיים

סגולותיהם של הג’ינג’ר והכורכום בהקלה על חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים ידועים לחוקרים רבים מתחום חקר הסרטן.

מכון מחקר אמריקאי פרס עוד בשנת 2011 מאמר סקירה רחב שביקש לאגד מחקרים רבים בנושא בכדי לספק פיתרון או אלטרנטיבה לטיפול הכימותרפי.

המחקר שפורסם בשנת 2011 על ידי הארגון בדק ביחד אלפי חולי סרטן מסוגים שונים של המחלה ובשלבי התקדמות שונים המקבלים טיפול כימותרפי.

המחקר מצא שמינונים של בין 0.75 ל1 גרם של תרכובת ג’ינג’ר וכורכומין מעלים באופן חד משמעי את העמידות של החולים בפני תופעות לוואי של הטיפול הכימותרפי כגון הקאות ובחילות.

מסקנת המחקר הרשמי הינה פורצת דרך בנוסך בשל העובדה שההשוואה במחקר זה נעשתה למול התרופה הניתנת על ידי בתי חולים בארצות הברית לעוברים טיפול כימותרפי על מנת להתגבר על ההקאות והבחילות הכרוניות המלוות לטיפול זה.

כפי שניתן לראות מהמידע שאספנו עבורכם, ישנה מגמה ברורה בעולם החקר לכיוון שילוב של תרכובות כורכום וג’ינג’ר להקלה על חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים.

ארגונים רבים משקיעים משאבים רבים על מנת לקרב את המידע אודות הסגולות הללו לחולים היכולים ליהנות מתגליות אלו ולזכות באיכות החיים שלהם בזכות שני חומרים שלכולנו מסתובבים בארונות של המטבח .

חמשת השמנים
חמשת השמנים