מגנזיום, המינרל והסגולות הרפואיות מגנזיום בתזונה – בכתבה זאת נביא לכם את המידע המדעי העדכני בנוגע למינרל מגנזיום  ונתמקד בשאלה “מדוע חשוב לצרוך מגנזיום כחלק מתזונה מלאה ובריאה”, בתוסף התזונה חמשת השמנים, תוכלו למצוא את הכמות הנדרשת והמומלצת על ידי קהילת המדע לצריכה של מינרל זה. כעת בואו נבין רגע מה הוא בעצם המינרל מגנזיום.

מגנזיום- מגנזיום (Magnesium) הוא יסוד כימי מסדרת המתכות האלקליות שסמלו הכימי Mg ומספרו האטומי 12. מספר אטומי (atomic number) הוא התכונה הבסיסיות ביותר של כל יסוד כימי. תכונה זו מתארת את מספר הפרוטונים שבגרעין האטום ולכן גם את מספר האלקטרונים שבאטום במצבו הנייטרלי. אופיו הכימי של האטום נקבע לחלוטין על ידי מספר זה. לדוגמה: המספר האטומי של מימן הוא 1 והמספר האטומי של מגנזיום הוא 12.

המגנזיום הכרחי לתפקודו התקין של גופנו, שם הוא משמש כשהוא קשור לאנזימים שונים בתהליכי הפירוק והבנייה המתבצעים כל העת בגוף. בשל משקלו הקל יחסית למתכת מגנזיום נקשר במהירות לחומרים אורגניים. למגזניום תכונות רבות כשהצריכה היומית המומלצת היא כ-420 מ”ג ליום לגבר ובין 320-400 מ”ג ליום לאשה.

מגנזיום בתזונה – כעת נשאל, מה הם המזונות העשירים במינרל מגנזיום.
מגנזיום נמצא בעיקר במזונות כירקות עליים ירוקים, דגנים מלאים (בעיקר בקליפתם), קטניות, אגוזים, שקדים, בננה וקקאו. המוצרים שדלים במגנזיום הם בשר, דגנים ללא קליפה ומוצרי חלב.
במוצר EVOLUTION תוכלו למצוא את המינרל מגנזיום בכמויות של

מגנזיום הינו מינרל שחשוב למבנה עצם תקין בגוף. אנשים מקבלים מגנזיום מן התזונה שלהם, אבל לפעמים תוספי מגנזיום נדרשים כאשר בנאדם מסוים סובל מרמות מגנזיום נמוכים מדי. צריכה דיאטטית של מגנזיום עשויה להיות נמוכה, במיוחד בקרב נשים. חסר במגנזיום הוא שכיח מאוד בקרב קשישים. מחקרים רבים שנעשו ואושרו על ידי אירגון הבריאות העולמי קובעים שרמות מגנזיום נמוכות בגוף עלולות להוביל למחלות כגון אוסטאופורוזיס, לחץ דם גבוה, עורקים סתומים, מחלות לב תורשתיות, סוכרת ושבץ.

דרך קלה לזכור מזונות שהם מקורות מגנזיום טובים היא לחשוב סיבים. מזונות עשירים בסיבים הם בדרך כלל גבוהים במגנזיום. מקורות תזונתיים של מגנזיום כוללים קטניות, דגנים מלאים, ירקות (בעיקר ברוקולי, סקווש וירקות עלים ירוקים), זרעים ואגוזים (בעיקר שקדים). מקורות אחרים כוללים מוצרי חלב, בשרים, שוקולד וקפה. מים עם תוכן מינרלי גבוה, הוא גם מקור של מגנזיום.
כעת נביא בפניכם טבלה של  המזונות העשירים ביותר במגנזיום:

[table id=1 /]

וכעת נביא בפניכם טבלה הסוקרת את הכמויות המומלצות לצריכה בהתאם לקבוצות אוכלוסייה שונות:

[table id=2 /]

מגנזיום בתזונה – כעת נפנה למנות מספר סגולות של מגנזיום לגופנו.
לאנשים רבים כיום ישנה מודעות בנוגע לחשיבות של צריכת מגנזיום על מנת לשמר גוף בריא וחזק. הכמויות המומלצות לצריכה של מגנזיום, מצביעים על צורך כמעט יום יומי במנה של מגנזיום, על ידי אכילת מזונות עשירים במגנזיום כאלו כמו שהדגמנו להנ”ל.

יש להסביר שהחשיבות של מגנזיום אינה מגובה רק במחקרים, מגנזיום בשל היותו יסוד כימי, הוא קיים בכל כך הרבה מערכות שונות אצלנו בגוף, כמו מינרלים רבים שאנו צורכים וצריכים להיות מודעים לצריכתם. למשל סידן גם הוא בדומה למגנזיום (ומצוי בכמויות רבות בחמשת השמנים), הכרחי לשמירה על גוף בריא וחזק, גם הוא אחד מאבני היסוד של העצמות בגופנו ושל היכולת של גופנו לשמור על אותם עצמות בריאות.
לכן מגנזיו בשונה מחומרים אחרים שסקרנו עבורכם לא זקוק להרבה תיזכורים ממחקרים חדשים בשל העובדה שקיומו וחשיבותו בתהליכים רבים בגופנו מוכרים כעובדות מדעיות.

אנשים רבים צורכים מגנזיום על ידי אכילה בכדי למנוע מחסור במגנזיום. מגנזיום משמש גם משלשל וכך מונע עצירות, תהליך חשוב לפני כח ניתוח שתפקידו להכין את הכבד עבור ניתוחים או אבחון. הוא משמש גם כנוגדן חומציות לקשיי עיכול.
מחקרים רבים שבדקנו בנושא מראים שמגנזיום בא לידי שימוש כתוסף בכל מחלקה בבית חולים. במחקר אחד שסקרנו והתמקד במחלקת מחלות לב נמצא שאנשים משתמשים במגנזיום כתוסף תזונה שעוזר להם להתמודד עם המחלות הבאות :מחלות לב וכלי דם, כולל כאבי חזה, פעימות לב לא סדירות, לחץ דם גבוה, רמות גבוהות של כולסטרול “רע”, הנקרא כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL), רמות נמוכות של כולסטרול “טוב” צפיפות ליפופרוטאין (HDL), מחלת לב שסתום (שסתום מיטרלי), תסמונת מטבולית, עורקים סתומים (מחלת עורקים כלילית), שבץ והתקף לב.

מחקר אחר שהתמקד במערכת השרירים בגופנו מצע שמגנזיום קשור באופן הדוק לפעילות השרירים ומשמש כאמצעי עזרה ראשונה להרפיית שרירים. חוסר במגנזיום עלול להביא לבלבול, רעד שרירי בעיקר בגפיים, נוקשות בשרירים, כאבי ראש, שלשול, עצירות, בחילות ועד מוות במקרים חמורים, כפי שהמחקר סקר כ50 בתי חולים במדינות צפון אמריקה.

בשנים האחרונות נפרצו גבולות רבים בעיקר בשל ההתקדמות בהבנה וחקר המוח. בין המידע ניתן להבחין בשימוש הולך ומתגבר של מגנזיום כתוסף תזונה לטיפול בהפרעות ומחלות קוגנטיביות וגם מחלות הקשורות למעבר מידע חשמלי במוח או במילים אחרות, בתחום הנוירולוגי. מגנזיום משמש גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD), חרדה, תסמונת עייפות כרונית (CFS), מחלת ליים, פיברומיאלגיה, אלכוהוליזם, מאניה, התאוששות לאחר ניתוח, התכווצויות רגליים בלילה ובמהלך הריון, כאבי ראש, כאבי מיגרנה, מצב כאב ארוך טווח שנקרא תסמונת כאב אזורית מורכבת, מחלת גובה, אי-שליטה בבריחת שתן , עצם זאת שמגנזיום משמש כאחד היסודות המשמשים את המוח שלנו בפעולות של העברת חומרים בין הסינפסות שבמוח או במילים אחרות במעבר מידע עצבי במערכת העצבים המשרעת מהמוח שלנו לכמעט כל נקודה בגופנו.

מגנזיום בתזונה – מגנזיום נדרש לצמיחה נכונה ותחזוקה של העצמות. כאמור, מגנזיום הוא חיוני עבור עצמות בריאות. מספר מחקרים מוכיחים כי לאנשים עם צריכת מגנזיום גבוהה יש צפיפות מינרלים גבוהה יותר של העצם, אשר חשובה בהפחתת הסיכון לשברים בעצמות. זה אומר שצריכה של יותר מגנזיום ממזונות או תוספי מזון באיכות גבוהה עשוי לעזור לנשים וגברים מבוגרים לשפר את צפיפות העצם שלהם.

אנו סבורים כי התוספת של מגנזיום שהמוצר EVOLUTION מציע יחד עם סידן ו -70 מינרלים אחרים שיתוף בין מגנזיום לסידן הוכח שהוא אחד המפתחות העיקריים להגדלת צפיפות המינרלים של העצם. הסיבה שאנו ממליצים על תוסף חמשת השמנים שלנו, קשורה לכך  שקשה לאכול מספיק מזון עשיר במגנזיום בכל יום ויום, בשל העובדה שהמוצר EVOLUTION עשיר בכל המינרלים המספקים תמיכה לעצמות שלנו, כולל מגנזיום.

למגנזיום יש תפקיד כל כך רחב בבריאות העצמות שתפקידיו מתפרשים על פני מערכות ואיברים שונים כמו למשל, יחד עם בלוטות התריס ובלוטת התריס, אשר נותנים תמיכה בבריאות העצם. המגנזיום מגרה את הייצור בבלוטת התריס של calcitonin, אשר פועל בתור הורמון משמר עצם, ומגנזיום גם גורם לרגולציה  של הורמון הפאתירואיד, פונקציה שתפקידה לווסת את התאים המרכיבים את העצם ומונעת את התמוטטותם  במספר דרכים.

מגנזיום  מהווה כחומר בניין ל80% מכלל האנזימים השומרים על בריאות העצמות בגופנו. מחקרים רבים הוכיחו שמגנזיום הכרחי עבור ההמרה של ויטמין D והזנה של העצמות בויטמין זה, מחסור של מגנזיום יכול להוביל לתסמונת המכונה ויטמין D בהתנגדות.
מחקר אחר מצא שהאנזים הנדרש ליצירת גבישים חדשים של סידן, phosphatase אלקליני, דורש גם מגנזיום להפעלה, ואם מגנזיום נמצא בעת הפעלה זאת בכמויות נמוכות, עלולה להיווצר גדילת של עצם עצבית לא תקינה. אפילו מחסור קל במגנזיום נמצא כגורם סיכון מוביל לאוסטיאופורוזיס על ידי מחקרים רבים שנעשו בנושא.

כמו בסידן, רוב רזרבות הגוף של המגנזיום מוחזקות בעצמות (60%), והעצמות פועלות כמאגרי אחסון, ומעבירות מגנזיום לזרם הדם בעת הצורך. צריכה יומית מספקת של מגנזיום חשוב לאורך החיים כדי לשמור על המגנזיום המאוחסן בעצמות מלאבד. צריכת מגנזיום נמוכה, כמו גם רמות נמוכות של מגנזיום בדם , קשורה באופן נרחב לאוסטיאופורוזיס אצל נשים.

לעתים קרובות אנשים התעלמו כי למגנזיום וסידן צורך לתפקד יחד, כך שחוסר של אחד משפיע באופן משמעותי על חילוף החומרים של האחר. למעשה, הגדלת תוספת סידן ללא תוספת מגנזיום תוספת יכולה למעשה להגדיל את אובדן המגנזיום בגוף. באופן דומה, השימוש בתוספי סידן מול חסר במגנזיום עלול להוביל לתצהיר סידן ברקמות הרכות, כגון המפרקים, שם הוא יכול לקדם דלקות פרקים או התגבשות יסודות מתכתיים בכליות, התורם לאבנים בכליות.

מגנזיום בתזונה – מחלות נוספות שמצאנו שחולים בהם משתמשים בתוספי תזונה עשירים במגנזיום ורואים תוצאות חיוביות בזכות המגנזיום : סיסטיק פיברוזיס, מצב שגורם לכאב צורב ואדום הנקרא erythromelalgia, עצמות חלשות (אוסטאופורוזיס), תסמונת קדם-וסתית (PMS), אסטמה, hayfever, טרשת נפוצה, מניעת אובדן שמיעה וסרטן. מחקרים רבים בשנתיים האחרונות הוכיחו שתוספי תזונה עשירים במגנזיום עוזרים לשפר את בריאותם של חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים ובנוסף גם משפרים את התוצאות של ההליך הכימותרפי עצמו.

לסיכום- כפי שניתן לראות חשיבותו של מגנזיום בגופנו היא עצומה, ישנה רשימה ארוכה מאוד של מחלות שנגרמות ממחסור במינרל זה וכל רופאה ותזונאית ימליצו בפניכם על צריכה סדירה של מינרל זה, על כמה וכמה אם אתם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון שהזכרנו ואז עליכם לשים אפילו עוד יותר את תשומת ליבכם על כמות המגנזיום שאתם צורכים.
מגנזיום הינו אבן בינה של כל כך הרבה דברים בגופנו כפי שציינו ובנוסף משמש כ”מוביל” של תהליכים רבים כמו קשירת חלבונים והורמונים שהיא חיונית לתפקודם. כל אלה רק מאששים את חשיבותו של המגנזיום על מנת ליהנות מסגולותיו הבריאותיות של המינרל מגנזיום.